REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Nowa ustawa o produktach kosmetycznych ma znaczenie także dla aptek

7 stycznia 201912:37

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązuje ustawa o produktach kosmetycznych, co sprawiło, że zmieniły się niektóre przepisy prawa farmaceutycznego. Sprawdź, na czym polegają zmiany?

„Produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (fot. Shutterstock)
„Produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (fot. Shutterstock)

Ustawa o kosmetykach przestała obowiązywać z końcem grudnia, ustępując miejsca ustawie o produktach kosmetycznych. W związku z tym zgodnie z art. 54 tej ustawy zmianie uległy przepisy prawa farmaceutycznego:

  • w art. 3a wyraz „kosmetyku” zastępuje się wyrazami „produktu kosmetycznego”;
  • w art. 55 w ust. 2 w pkt 1 w lit. d wyraz „kosmetycznym” zastępuje się wyrazami „produktem kosmetycznym”;
  • w art. 72 w ust. 5 pkt 3 otrzymuje brzmienie: „produktami kosmetycznymi w rozumieniu art. 2 ust. 1 lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych (wersja przekształcona), z wyłączeniem produktów kosmetycznych przeznaczonych do perfumowania lub upiększania”.

Na potrzeby rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 od początku stycznia zmieniła się również definicja produktu kosmetycznego. Obecnie brzmi on tak:

REKLAMA

„Produkt kosmetyczny” oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”.

REKLAMA

Zmiana art. 55 ust. 2 p. pkt. 1d prawa farmaceutycznego, który mówi o reklamie produktów leczniczych, może mieć znaczenie dla określenia zakazu kierowania do publicznej wiadomości sugestii, że produkt leczniczy jest produktem kosmetycznym. Jak tłumaczy Krystian Szulc radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej, teraz będzie to rozpatrywane według nowej definicji.

Radca prawny dodał również, że zmiana art. 72 ust. 5 pkt. 3 prawa farmaceutycznego co prawda dotyczy hurtowni farmaceutycznych, ale zgodnie z art. 86 ust. 8 prawa farmaceutycznego ma to też znaczenie dla aptek. Obecnie mogą już prowadzić obrót produktami kosmetycznymi definiowanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009.

Źródło: IK/katowice.oia.pl

REKLAMA
REKLAMA