REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Ważny komunikat Ministerstwa Zdrowia do rozporządzenia w sprawie recept

2 lutego 2021 08:02

Ministerstwo Zdrowia w końcu oficjalnie odniosło się do wątpliwości, jakie w środowisku farmaceutów budzi jeden z zapisów nowego rozporządzenia w sprawie recept. Okazuje się, że jego interpretacja powinna być zupełnie inna, niż początkowo przedstawiało to nawet biuro prasowe resortu. Jak zatem apteki powinny realizować recepty dla pacjentów z uprawnieniem dodatkowym, gdy przy leku widnieje odpłatność 100% lub X?

Zdaniem ministerstwa w nowym rozporządzeniu w sprawie recept wyraz „oznaczenie” odnosi się do „X” albo „100%”, a nie uprawnienia dodatkowego (fot. Shutterstock)
Zdaniem ministerstwa w nowym rozporządzeniu w sprawie recept wyraz „oznaczenie” odnosi się do „X” albo „100%”, a nie uprawnienia dodatkowego (fot. Shutterstock)

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie recept. Jeszcze do końca czerwca 2021 r. apteki mogą realizować recepty na starych zasadach, ale mogą też korzystać z zapisów nowego rozporządzenia. Okazuje się, że to zawiera szereg niejasnych zapisów, które budzą wątpliwości środowiska. Jednym z nich jest § 8 ust. 1 pkt 8c. Mówi on, że:

“Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

REKLAMA

odpłatność: w przypadku gdy recepta zawiera kod uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca wydaje produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z określonego przez nią uprawnienia dodatkowego pacjenta, w przypadku jeżeli kod uprawnienia dodatkowego występuje w zbiegu z oznaczeniem „X” albo „100%” dotyczącym odpłatności, osoba wydająca przyjmuje, że oznaczenia tego nie wpisano”.

REKLAMA

Zapis ten odczytywano w ten sposób, że jeśli osoba wystawiająca receptę postawiła oznaczenie „X” lub „100%” dla pacjenta z uprawnieniem dodatkowym (AZ, IB, IW, PO, WP, ZK, S, C, WE), to osoba wydająca lek może i tak lek wydać ze zniżką wynikającą z tego uprawnienia (czytaj więcej: Nowe rozporządzenie w sprawie recept do korekty? Jeden zapis budzi emocje…).

Wątpliwości farmaceutów

Taki zapis stał w sprzeczności z dotychczasowymi interpretacjami Ministerstwa Zdrowia, wydawanymi w ostatnim czasie na wnioski farmaceutów. Wątpliwości co do jego prawidłowości mieli też przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej, którzy apelowali by wstrzymać się z jego stosowaniem.

– To jest przeogromnie dziwne, dlatego że jest nie do końca zgodne z ustawą o refundacji, jak i ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej. Sugerowałbym na dzień dzisiejszy, chociaż brzmienie takiego zapisu jest jednoznaczne, wstrzymać się z jego stosowaniem. Przypuszczam, że zmiana ta w możliwie krótkim czasie zostanie skorygowana, albo też potwierdzona, że tak mamy wydawać – mówił podczas jednego z webinarów na ten temat, mgr farm. Marian Witkowski.

Redakcja portalu RX.EDU.PL postanowiła zapytać resort zdrowia w wątpliwości dotyczące wspomnianego przepisu. W odpowiedzi ministerstwo wyjaśniło, że oznaczenie 100% jako poziomu odpłatności występuje w przypadku, kiedy lek na receptę co do zasady refundowany przepisywany jest poza zakresem refundacji. Czyli mówiąc wprost refundacja się nie należy. Natomiast wpisanie oznaczenia kodu uprawnienia dodatkowego potwierdza, coś zgoła odwrotnego, a mianowicie, że refundacja się jednak należy, ponieważ uprawnienie dodatkowe jest niczym innym jak uprawnieniem opartym na uprawnieniu do refundacji, tyle że jeszcze dalej idącym, niż w przypadku zwykłego świadczeniobiorcy (czytaj więcej: Ministerstwo odpowiada na wątpliwości farmaceutów dotyczące nowego rozporządzenia).

REKLAMA

– Wydaje się zatem, iż trudno jest mówić o takim uprawnieniu w przypadku jeżeli lek przepisywany jest poza zakresem refundacji. W związku z powyższym współistnienie oznaczenia kodu uprawnienia kodu uprawnienia dodatkowego pacjenta i oznaczenia 100% odpłatności jest alogiczne i nie powinno mieć miejsca. Nie jest również wiadomo w jakim celu osoba wystawiająca receptę miała by wpisywać dane na receptę w takiej konfiguracji. Informacje takie wykluczają się wzajemnie – wyjaśnia resort zdrowia.

W odpowiedzi udzielonej RX.EDU.PL resort zdrowia stanął na stanowisku, że jeżeli uprawnienie dodatkowe na recepcie oznaczono kodem, oznacza to w istocie, że lek nie jest poza zakresem refundacji, tylko w zakresie refundacji. W takiej sytuacji lek należy wydać ze zniżką wynikającą z uprawnienia dodatkowego, a oznaczenia 100% nie brać pod uwagę.

Oficjalny komunikat i zmiana interpretacji

Portal RX.EDU.PL powyższą odpowiedź resortu zdrowia otrzymał dwa tygodnie temu. Tymczasem wczoraj na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowano komunikat, z którego wynika zgoła coś innego. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wyjaśnia w nim, że w przypadku, w którym na recepcie występuje łącznie wskazanie, że:

1) lek przepisywany jest poza zakresem refundacji poprzez zastosowanie oznaczenia „X” albo 100%, o którym mowa w art. 96a ust. 8 pkt 8 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2020, poz. 944, z późn. zm.)

2) oraz kod uprawnienia dodatkowego określony w załączniku nr 1 do przedmiotowego rozporządzenia, za wyjątkiem kodów „IB” oraz „WE”, jak również kodu „ZK” – w przypadku przepisania na recepcie nieobjętego refundacją ze środków publicznych, ale wydawanego bezpłatnie, leku wymienionego w załączniku do rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 lutego 2010 r. w sprawie wykazu leków dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” (Dz. U. z 2015 r. poz. 2098)

realizacja takich recept powinna odbywać się wyłącznie za pełną odpłatnością.

Więcej na następnej stronie >>

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

5 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

no można zwariować, ciekawe co wymyślą za tydzień..... i weź tu pracuj bezstresowo...
Czy pan minister nie zna rozporządzeń i nie wie , że farmaceuta może uzupełnić na podst. stosownych dokumentów kod uprawnień dodatkowych pacjenta ? Więc po co pisać ,że niezasadne jest jeżeli lekarz wpisuje 100% lub X i kod uprawnień . Zdarzają się recepty np. gdzie lekarz nie wpisze IB my to weryfikujemy uzupełniamy i pacjent dostaje leki wg. przysługujące go mu uprawnienia. Wymyślają niepotrzebne przepisy a potem sami się w nich gubią . I po co ? Nie może być prosto i po ludzku? Np. od 01.01.2021 proszę realizować recepty z uprawnieniem ZK tak i tak a inne recepty tak i tak i wystarczy 5 zdań a nie całe elaboraty , w których się wszyscy gubią .
Brak słów.....jak rozumiesz tak realizuj....i tak NFZ zinterpretuje wszystko pod siebie....Tych przepisów to już nawet najlepsi prawnicy by nie ogarnęli....
jest taka niepisana zasada, że przepis ma być stworzony tak, żeby zawsze zostawić pole do interpretacji chociażby dla celów kontroli, ale żeby aż tak dobrze wejść w rolę i tworzyć tak różniące się zapisy?!
Czy pan minister nie mógłby nauczyć swoich kolegów pisania recept zgodnie ze swoim rozporządzeniem, skoro tak dba o dobro pacjenta

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij “Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

LiveChat, Inc. – usługa Pharm:assistant

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu mgr.farm jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz