Magazyn mgr.farm

Lamotrygina nie dla wszystkich

6 czerwca 2018 08:35

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opublikowała ostrzeżenie dotyczące stosowania leku przeciwpadaczkowego – lamotryginy. Może on powodować rzadką, ale bardzo poważną reakcję, która niekontrolowanie i nadmiernie aktywuje układ odpornościowy, określaną jako limfohistiocytoza hemofagocytarna (HLH)

FDA apeluje, aby ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia HLH pojawiło się na opakowaniach leków z lamotryginą.  (fot. Shutterstock)

Lamotrygina to często stosowany lek przeciwpadaczkowy, dostępny na rynku od wielu lat. Wykazuje działanie przeciwdrgawkowe i może być stosowana zarówno w mono-, jak i politerapii padaczki. Stosuje się ją również w profilaktyce zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, zwłaszcza w zapobieganiu nawrotom depresji.

Okazuje się jednak, że nie u wszystkich pacjentów jest ona bezpieczna. FDA ostrzega, że może powodować rzadką, ale bardzo poważną reakcję, która niekontrolowanie i nadmiernie aktywuje układ odpornościowy, określaną jako limfohistiocytoza hemofagocytarna (HLH). W jej przebiegu dochodzi początkowo do paraliżu limfocytów cytotoksycznych, a następnie do samonapędzającego się pobudzenia pomocniczych limfocytów T typu pierwszego. do wytwarzania cytokin prozapalnych, które z kolei aktywują makrofagi (histiocyty). Nadmierna produkcja cytokin powoduje następnie zaburzenia metaboliczne i uszkodzenia wielu narządów, co bez podjęcia szybkiego leczenia może prowadzić nawet do śmierci. Jej rozpoznanie jest często skomplikowane, ponieważ wczesne objawy takie jak gorączka i wysypka – nie są swoiste. Może być ona łatwo pomylona z innymi reakcjami układu odpornościowego.

W diagnostyce uwzględnia się również objawy takie jak powiększenie śledziony, cytopenię, podwyższony poziom trójglicerydów lub niski poziom fibrynogenu we krwi, wysoki poziom ferrytyny, hemofagocytozę, czy brak aktywności komórek NK. Pacjentów, u których wystąpią potencjalne objawy HLH, należy niezwłocznie skierować do lekarza, ponieważ samodzielne zaprzestanie stosowania lamotryginy może prowadzić do niekontrolowanych napadów padaczkowych. FDA apeluje, aby ostrzeżenie o ryzyku wystąpienia HLH pojawiło się na opakowaniach leków z lamotryginą. Zwraca również uwagę specjalistów ochrony zdrowia na konieczność szybkiego rozpoznania HLH, które może uratować życie pacjenta.

Źródło: FDA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Odpowiadasz:

avatar
Akceptuję regulamin dyskusji *
Komentujesz jako gość! Chcesz być informowany o nowych komentarzach w temacie? Zarejestruj się, lub jeśli już masz konto w grupie farmacja.net - .

Powiązane artykuły

Czego lekarz ci nie powie o statynach? Czego lekarz ci nie powie o statynach?

Na temat statyn narosło w ostatnich latach wiele mitów. Niektórzy kardiolodzy, interniści i hiperten...

Nowe biomateriały umożliwią wytwarzanie wysepek trzustkowych z pojedynczych komórek Nowe biomateriały umożliwią wytwarzanie wysepek trzustkowych z pojedynczych komórek

W ramach projektu NEXT pomyślnie opracowano nową strategię transplantacji wysepek trzustkowych z wyk...

Wpływ leków na zdolność do empatii Wpływ leków na zdolność do empatii

Badania przeprowadzone w Chicago wykazały, że szczury karmione pochodną benzodiazepiny cechowały się...