REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Voltaren Max to coś więcej niż żel z 2% diklofenakiem

5 stycznia 202208:45

Ból to problem, który zapewne przynajmniej raz w życiu spotkał każdego z nas. Rodzaj i pochodzenie bólu są różne. Czasami wystarczy wziąć popularny środek przeciwbólowy i problem mija. Niekiedy jednak terapia musi być bardziej skomplikowana i długotrwała. W tym artykule omówiony zostanie ból, towarzyszący zmianom chorobowym w układzie kostno-stawowym oraz skuteczne metody jego redukcji.

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane miejscowo są dobrym wyborem w  terapii bólu mięśni i stawów (fot. Shutterstock)

Jak leczyć ból?

Farmakoterapia bólu związana jest z jego nasileniem i pochodzeniem. Klasyczną ścieżkę leczenia opisuje drabina analgetyczna, zaprezentowana przez WHO. Ból, który powstaje na skutek urazów mechanicznych, nadwyrężeń lub przeciążenia układu kostno-mięśniowego, najczęściej leczy się, stosując np. Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) [1].

Który NLPZ wybrać do leczenia bólu?

Substancji leczniczych z grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych jest wiele. Niektóre dostępne są wyłącznie na receptę, a inne można kupić w aptece jako preparaty OTC. Jedną z częściej wybieranych, i obecnych na półkach aptek substancji, jest diklofenak.

Diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnym. Stosowany miejscowo, działa także przeciwobrzękowo. Hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy, odpowiedzialnego za powstawanie prostaglandyn, które generują stan zapalny. Diklofenak stosowany doustnie działa bardzo dobrze, jednak niektóre grupy pacjentów nie powinny go przyjmować. Są to osoby cierpiące na:

  • czynną chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • niewydolność nerek,
  • ciężką niewydolność wątroby,
  • chorobę niedokrwienną serca [2].

W przypadku diklofenaku jest jednak wyjście dla takich osób, gdyż występuje on również w formie żelu do stosowania miejscowego. Żelu nie powinny natomiast używać kobiety w ostatnim trymestrze ciąży, młodzież poniżej 14 roku życia lub osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na diklofenak [3].

Dlaczego warto uśmierzać ból?

Czasami pojawia się pytanie, czy warto uśmierzać ból? Być może problem sam po pewnym czasie zniknie? Najczęstszą przyczyną bólu jest stan zapalny. Pojawia się on po uszkodzeniu tkanek, np. w wyniku urazu lub przeciążenia. Jest również podstawą poważnych schorzeń, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Stan zapalny powoduje rozszerzenie małych naczyń krwionośnych w obrębie tkanki. Dzięki temu więcej krwi dopływa do uszkodzonego miejsca, przez co staje się ono cieplejsze i bardziej czerwone. Umożliwia to również dostanie się komórek układu odpornościowego do problematycznego obszaru, co sprzyja procesom regeneracyjnym [4].

Niestety, stan zapalny nie zawsze wspomaga organizm. Długie i przetrwałe zapalenie może być szkodliwe i niszczące dla tkanek. Tak dzieje się, np. w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Z tego względu lepiej uśmierzać ból i ograniczać stan zapalny [4].

Voltaren MAX – idealnie trafia w ból

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne stosowane miejscowo są dobrym wyborem w  terapii bólu mięśni i stawów. Miejscowa aplikacja pozwala na skoncentrowane działanie leku w miejscu objętym stanem zapalnym. Dzięki temu działanie substancji czynnej na cały organizm jest ograniczone.

Kolejnym aspektem, który przemawia za żelem z NLPZ, jest prostota aplikacji. Żel wchłania się szybko, nie pozostawia tłustych plam i nie brudzi ubrań.

Warto także wspomnieć, że miejscowo stosowane środki z grupy NLPZ są zalecane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów od samego początku choroby. Powinny być uzupełnieniem terapii lekami doustnymi.

Czy więcej znaczy lepiej?

Voltaren MAX to żel z 2,32% diklofenakiem dietyloamoniowym, który jest dostępny bez recepty w aptece. Pojawia się pytanie, czy większe stężenie diklofenaku przyniosłoby lepsze efekty terapeutyczne? Przeanalizujmy, co na ten temat sądzą specjaliści na podstawie badań.

Omawiane badanie miało na celu porównanie żelu z 2,32% diklofenakiem dietyloamoniowym oraz 5% diklofenakiem sodu. Naukowcy analizie poddali poniższe parametry:

  • Przenikanie diklofenaku przez skórę w 4 punktach czasowych.
  • Względne przenikanie substancji przez skórę w trakcie 24 godzin.
  • Retencję diklofenaku w skórze w 4 punktach czasowych.
  • Względną retencję substancji w skórze w trakcie 24 godzin [5-6].

W badaniu porównywano zawartość soli diklofenaku, ilość substancji czynnej i skład, gdyż te parametry są kluczowe dla dostarczania diklofenaku w miejsce bólu w przypadku stosowania zewnętrznego [7].

Rycina 1: Przenikanie diklofenaku przez skórę*

*Zaadaptowano z oryginalnego artykułu

Diclofenac 2.32 gel permeation

Przenikanie żelu 2,32% zawierającego diklofenak dietyloamoniowy

Diclofenac 5% gel permeation

Przenikanie żelu 5% zawierającego diklofenak sodowy

 

Rycina 2: Retencja diklofenaku w skórze*

*Zaadaptowano z oryginalnego artykułu

Diclofenac 2.32 gel retention Retencja żelu 2,32% zawierającego diklofenak dietyloamoniowy
Diclofenac 5% gel retention Retencja żelu 5% zawierającego diklofenak sodowy

Co pokazują badania?

Na podstawie powyższych wykresów można stwierdzić, że diklofenak z 2,32% żelu przenikał w większych ilościach niż ten z 5% preparatu. Możemy więc założyć, że stosując taką samą dawkę żelu, po takim samym czasie, w bolącym miejscu będzie więcej leku, jeśli użyjemy preparatu z 2,32% diklofenakiem. Po 24 godzinach te wartości były ponad 8-krotnie większe na rzecz żelu z 2,32% diklofenakiem dietyloamoniowym [5-6].

Retencja żelu to parametr, który opisuje, ile leku pozostaje w tkance po określonym czasie. Retencja dla 2,32% żelu z diklofenakiem jest większa niż dla 5% preparatu. W 24-godzinnym okresie badania stwierdzono 2,81 razy większą retencją dla preparatu z 2,32% diklofenakiem dietyloamoniowym [5-6].

Jak rozumieć powyższe wyniki?

Wyniki powyższych badań mogą wydawać się skomplikowane, jednak potwierdzają tezę artykułu, że Voltaren MAX to coś więcej niż żel zawierający 2% diklofenaku. Dzięki nim wiemy, że za skuteczne działanie nie odpowiada tylko stężenie leku, ale i inne parametry. Po zastosowaniu leku Voltaren MAX przenika więcej substancji czynnej i więcej pozostaje w głębi tkanek. Dla pacjenta oznacza to lepsze i szybsze działanie leku oraz skuteczniejszą redukcję bólu!

Prawidłowe stosowanie to klucz do skutecznej redukcji bólu

Voltaren MAX to dobry żel przeciwbólowy i przeciwzapalny. Do prawidłowego działania niezbędne jest odpowiednie stosowanie. Żel należy aplikować 2 razy na dobę. Preparat można stosować maksymalnie przez 7 dni bez konsultacji z lekarzem. Ilość żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo. Ilość żelu od 2 g do 4 g (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest odpowiednia do leczenia obszaru o powierzchni 400 – 800 cm2 [3].

Bibliografia:

[1] A. A. Anekar i M. Cascella, „WHO Analgesic Ladder”, w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2021. Dostęp: wrz. 18, 2021. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554435/

[2] Voltaren Acti Forte – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

[3] Voltaren MAX – Charakterystyka Produktu Leczniczego.

[4] N. C. for B. Information, U. S. N. L. of M. 8600 R. Pike, B. MD, i 20894 Usa, What is an inflammation? Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), 2018. Dostęp: grudz. 16, 2021. [Online]. Dostępne na: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279298/

[5] Kopecna M, Kovacik A, Vavrova K. Comparative study of ex vivo transdermal permeation and skin retention of diclofenac from Diclofenac 2.32% gel and Diclofenac 5% gel. Dane własne GSK.

[6] Háziorvosi Továbbképző Szemle 2021/1 (Promenade Publishing House) / 2021/ s. 76–80.

[7] Hagen M, Baker M. Skin penetration and tissue permeation after topical administration of diclofenac. Curr Med Res Opin. 2017:33(9):1623–34.

VOLTAREN MAX Diklofenak dietyloamoniowy 23,2 mg/g, Żel Wskazania do stosowania Voltaren MAX jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat. Produkt działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Stosowany jest w miejscowym leczeniu: Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: – pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwyrężeń lub stłuczeń); – bólu pleców; – ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich takich, jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe.Dorośli (powyżej 18 lat): – ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów. Dawkowanie i sposób podawania Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku poprawy lub nasilenia się objawów chorobowych. Dawkowanie Dorośli i młodzież powyżej 14 lat Voltaren MAX działa przeciwbólowo do 12 godzin, należy stosować dwa razy na dobę. Produkt należy delikatnie wcierać w skórę w miejscu bólu. Ilość żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo: ilość żelu od 2 g do 4 g (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest odpowiednia do leczenia obszaru o powierzchni 400 – 800 cm2.  Po zastosowaniu produktu należy umyć ręce, chyba, że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Czas trwania leczenia Czas leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. Pourazowe stany zapalne i reumatyzm tkanki miękkiej: nie należy stosować dłużej niż 14 dni, o ile nie zalecono inaczej Zwyrodnienie stawów (powyżej 18 lat): należy stosować do 21 dni, o ile nie zalecono inaczej.  Stosowanie u dzieci i młodzieży (poniżej 14 lat) Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania produktu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat (patrz także punkt 4.3). Stosowanie u młodzieży (powyżej 14 lat) U młodzieży powyżej 14 lat, w razie konieczności stosowania produktu leczniczego przez dłużej niż 7 dni w leczeniu bólu, lub w przypadku pogorszenia się objawów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.  Stosowanie u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) W przypadku stosowania produktu Voltaren Max u osób w podeszłym wieku należy stosować dawkowanie jak u osób dorosłych. Przeciwwskazania – znana nadwrażliwość na diklofenak lub na którąkolwiek substancję pomocniczą produktu; – u pacjentów, u których astma, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, czy ostre nieżyty błony śluzowej nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne; – ostatni trymestr ciąży; – u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych  w przypadku stosowania produktu Voltaren Max w większej dawce i dłużej niż zalecany okres stosowania. Voltaren MAX należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi, nie połykać. Należy zaprzestać stosowania produktu, jeśli po jego użyciu pojawi się wysypka skórna. Voltaren MAX może być stosowany jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy stosować go pod opatrunki uniemożliwiające dostęp powietrza. Informacje o niektórych składnikach produktu Voltaren Max zawiera: – glikol propylenowy, który, może powodować podrażnienie skóry; – butylohydroksytoluen, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych. Działania niepożądane Działania niepożądane (Tabela 1) zostały zestawione według częstości ich występowania, zaczynając od najczęściej występujących, według następującej konwencji: często (≥ 1/100, < 1/10); niezbyt często (≥ 1/1000, < 1/100); rzadko (≥ 1/10 000, < 1/1000); bardzo rzadko (< 1/10 000), częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). W obrębie każdej grupy o określonej częstości występowania objawy niepożądane są wymienione zgodnie ze zmniejszającym się nasileniem. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze – bardzo rzadko: wysypka grudkowata; Zaburzenia układu immunologicznego – bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy; Zaburzenia oddechowe, klatki piersiowej i śródpiersia – bardzo rzadko: astma; Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej – często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe   zapalenie skóry), świąd; rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry; bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości na światło. OTC – Lek wydawany bez recepty Pozwolenie Prezesa URPL WM i PB  nr 20030 Podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o., v.VIII.2021

PM-PL-VOLT-21-00175