Magazyn mgr.farm

10 najbardziej niebezpiecznych interakcji leków z żywnością

29 sierpnia 2018 10:21

Pouczanie pacjenta na temat prawidłowego przyjmowania leku, należy do obowiązków farmaceuty. Warto zatem pamiętać o tym, że interakcje występują nie tylko pomiędzy dwiema substancjami leczniczymi, ale również pomiędzy lekiem a żywnością. Oto przedstawienie 10 najbardziej niebezpiecznych interakcji leków z żywnością.

Niektóre leki stosowane w nadkwasocie żołądka zawierają glin, którego nadmiar w organizmie jest szkodliwy (fot. Shutterstock)

[h4]1. Herbata oraz preparaty żelaza[/h4]

Do jednej z najgroźniejszych interakcji leków z żywnością, należy hamowanie wchłaniania preparatów zawierających jony żelaza przez taniny obecne w herbacie. Popijanie leków herbatą jest niestety popularne zwłaszcza wśród osób starszych, u których systematyczne praktykowanie tej czynności może mieć szczególnie dramatyczne konsekwencje. Unieczynnienie leków stosowanych w leczeniu niedokrwistości, w dłuższej perspektywie może się objawiać osłabieniem, niskim ciśnieniem krwi, tachykardią, a nawet utratą przytomności.

[h4]2. Pokarmy zawierające duże ilości witaminy K oraz leki hamujące krzepnięcie krwi[/h4]

Sałata, brokuły, szpinak, groszek, kiszona kapusta, zmniejszają siłę działania antywitamin K czyli leków działających przeciwzakrzepowo. Równoczesne spożywanie produktów bogatych w tę witaminę, może spowodować poważne konsekwencje jak na przykład zakrzepica, zator płucny, zawał serca i udar mózgu. Jest to spowodowane zwiększeniem krzepliwości krwi w wyniku osłabienia działania tych leków.

[h4]3. Produkty zawierające tyraminę z inhibitorami monooksydazy (MAO)[/h4]

Na uwagę zasługuje interakcja zachodząca pomiędzy inhibitorami monooksydazy z tyraminą. Bogate w tę biogenną aminę są między innymi dojrzewające sery, salami, czekolada, bób, wino i banany. Przykładami leków należących do tej grupy jest moklobemid i tranylcypromina. Tyramina stymuluje uwalnianie norepinefryny z zakończeń nerwowych, zaś inhibitory MAO, wpływają na wzrost stężenia epinefryny i norepinefryny. W wyniku tego silnie pobudzony jest układ adrenergiczny, a u chorego może wystąpić wzrost ciśnienia tętniczego i kołatanie serca. W najgorszym przypadku może dojść do krwawienia śródczaszkowego i w efekcie zgonu pacjenta.

[h4]4. Sok grejpfrutowy [/h4]

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć soku grejpfrutowego. Jest on silnym inhibitorem cytochromu CYP3A4, który odpowiada za metabolizm wielu leków. W wyniku tego powodować on będzie wzrost stężenia we krwi farmaceutyków takich jak: alprazolam, astemizol, cyklosporyna A, nitrendypina, nifedypina, nimodypina, metadon, fentanyl, lowastatyna, atorwastatyna i simwastatyna. Ze względu na to, że niektóre z nich mają niski indeks terapeutyczny, przedawkowanie może się wiązać z groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

[h4]5. Alkohol etylowy i paracetamol[/h4]

Etanol podlega w ustroju takim samym procesom jak wszystkie ksenobiotyki. Jest wchłaniany, dystrybuowany, metabolizowany i wydalany. W zależności od częstości spożywania, może on zwiększać bądź zmniejszać moc działania leków. Jedną z najbardziej niebezpiecznych interakcji dla zdrowia pacjenta jest połączenie alkoholu z paracetamolem. Etanol znacznie zwiększa działanie hepatotoksyczne paracetamolu. Związane jest to z tym, że alkohol etylowy wykorzystuje zapas glutationu zgromadzony w wątrobie, który odpowiada za detoksykację metabolitu paracetamolu, czyli NAPQI. W wyniku tego może wystąpić nawet encefalopatia wątrobowa, a w konsekwencji zgon.

Źródło: http://direct.dbc.wroc.pl/Content/2303/x-16_Kuja.pdf

[h4]6. Błonnik[/h4]

Błonnik pokarmowy występujący w wielu produktach, takich jak płatki owsiane, chleb czy niektóre warzywa, negatywnie wpływa na wchłanianie leków. Najbardziej niekorzystny jest błonnik rozpuszczalny w wodzie, który wyścieła ściany przewodu pokarmowego i z tego powodu znacząco ogranicza przyswajanie leków. Szczególnie niebezpieczne jest połączenie błonnika z lekami przeciwdepresyjnymi, zmniejszenie ich skuteczności może wywołać na przykład próby samobójcze u pacjentów.

[h4]7. Kofeina i pseudoefedryna[/h4]

Jest to typowe połączenie dwóch stymulantów. Pseudoefedryna stosowana w celu osuszenia śluzówki nosa, może być nieświadomie połączona z poranną kawą. Efektem tego jest wysoki wzrost ciśnienia tętniczego krwi, nerwica, rozdrażnienie, a w cięższych przypadkach nawet tachykardia. Interakcja ta jest szczególnie niebezpieczna w przypadku osób starszych i pacjentów z chorobami serca.

[h4]8. Leki zobojętniające zawierające glin i soki cytrusowe[/h4]

Niektóre leki stosowane w nadkwasocie żołądka zawierają glin, którego nadmiar w organizmie jest szkodliwy. Podejrzewa się, że ma on działanie toksyczne na ośrodkowy układ nerwowy, przypominające chorobę Alzheimera. Pierwiastek ten nie jest wchłaniany z leków do ustroju więc mogą być one bezpiecznie stosowane. Zauważono jednak, że popijanie ich sokiem pomarańczowym lub cytrynowym sprawia, że część glinu się wchłania, stwarzając niebezpieczeństwo dla zdrowia pacjenta.

Źródło: http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil72/gazeta/numery/n2005/n200505/n20050517

[h4]9. Teofilina i pieczone potrawy[/h4]

Żywność z rusztu zawiera policykliczne węglowodory aromatyczne, które mogą indukować cytochrom P450 oraz izoenzym CYP1A2. Są one odpowiedzialne za eliminację teofiliny. Oznacza to, że po spożyciu pieczonej potrawy z grilla, osobie chorej na astmę może spaść stężenie leku we krwi. Konsekwencją tego będą nasilone objawy tej choroby czyli kaszel, świszczący oddech oraz groźne duszności.

Źródło: http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil72/gazeta/numery/n2005/n200505/n20050517

[h4]10. Kaptopryl i pokarmy bogate w magnez[/h4]

Gorzka czekolada, orzechy oraz woda mineralna o wysokiej zawartości magnezu powodują spadek wchłaniania kaptoprylu. Konsekwencją tego jest zmniejszenie efektywności działania tego leku i wzrost ciśnienia tętniczego. U osób mających problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem, może być to poważnym problemem, gdyż istnieje ryzyko nawet udaru mózgu.

Źródło: https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/36957/26441 Źródło do wszystkich: https://ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/1/br%201_2011%20s.%20095-103.pdf

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Odpowiadasz:

avatar
Akceptuję regulamin dyskusji *
Komentujesz jako gość! Chcesz być informowany o nowych komentarzach w temacie? Zarejestruj się, lub jeśli już masz konto w grupie farmacja.net - .

Powiązane artykuły

Cochrane: Farmaceuci ogrywają istotną rolę w poprawie stanu zdrowia pacjentów Cochrane: Farmaceuci ogrywają istotną rolę w poprawie stanu zdrowia pacjentów

Zespół naukowców prowadzony przez profesor Margaret Watson z University of Bath, we współpracy z Coc...

Przeżywalność pacjentów utrzymywanych przy życiu przez mechaniczną wentylację Przeżywalność pacjentów utrzymywanych przy życiu przez mechaniczną wentylację

Wraz z postępem cywilizacyjnym, zwiększyła się liczba pacjentów, których życie zależy od podłączenia...

W poszukiwaniu straconego smaku W poszukiwaniu straconego smaku

Dzięki postępom w farmakoterapii wiele chorób, dawniej groźnych lub śmiertelnych, przestało stanowić...