Magazyn mgr.farm

Co z fakturami korygującymi? MZ odpowiada

19 kwietnia 2016 07:37

Ministerstwo Zdrowia zajęło stanowisko ws. interpretacji przepisów w kontekście wystawiania faktur korygujących w przypadku zmiany (obniżenia) urzędowej ceny zbytu leków.

mz.png

– Wystawianie faktur korygujących, w przypadku obniżki urzędowej ceny zbytu leku, na podstawie decyzji Ministra Zdrowia, nie stanowi naruszenia przepisu z art. 49 ust. 3 ustawy o refundacji, a tym samym nie podlega karze pieniężnej, o której mowa w art. 50 ustawy o refundacji – wskazuje dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji, Izabela Obarska.

Przypominamy:

Art 49 ust. 3 ustawy o refundacji:

Zakazuje się:
1) przedsiębiorcy zajmującemu się wytwarzaniem lub obrotem lekami, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobami medycznymi podlegającymi refundacji,
2) podmiotowi prowadzącemu aptekę, kierownikowi apteki lub osobie wydającej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne objęte refundacją, w związku z realizacją recept na refundowane leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyroby medyczne – sprzedaży uwarunkowanej, upustów, rabatów, bonifikat, pakietów i programów lojalnościowych, darowizn, nagród, wycieczek, gier losowych, zakładów wzajemnych, wszelkich form użyczeń, transakcji wiązanych, wszelkiego rodzaju talonów i bonów, a także udzielania innych niewymienionych z nazwy korzyści majątkowych lub osobistych dla świadczeniobiorców oraz osób uprawnionych.

Art. 50 ust. 1 ustawy o refundacji:

Karze pieniężnej podlega, kto wbrew przepisom:
1) art. 6 stosuje inne odpłatności i dopłaty za leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne;
2) art. 7 stosuje inne niż urzędowe marże hurtowe lub marże detaliczne na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne;
3) art. 8 stosuje inne niż ustalone w decyzji administracyjnej o objęciu refundacją ceny zbytu na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne;
4) art. 49 ust. 3 udziela którejkolwiek z korzyści majątkowych lub osobistych, o których mowa w tym przepisie.

źródło: OIA Warszawa

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Odpowiadasz:

avatar
Akceptuję regulamin dyskusji *
Komentujesz jako gość! Chcesz być informowany o nowych komentarzach w temacie? Zarejestruj się, lub jeśli już masz konto w grupie farmacja.net - .

Powiązane artykuły

ŚIA: Wznowiono dostawy szczepionki Staloral 300 ŚIA: Wznowiono dostawy szczepionki Staloral 300

Śląska Izba Aptekarska poinformowała, że szczepionka Staloral 300 - mieszanka wyciągów alergenowych,...

Masz Androida? Zgłoś działanie niepożądane leku Masz Androida? Zgłoś działanie niepożądane leku

Od 12 listopada każdy kto chciałby zgłosić działania niepożądane produktów leczniczych do Urzędu Rej...

Opodatkować sieci apteczne jednorazową kwotą 40 tys zł. od każdej apteki… Opodatkować sieci apteczne jednorazową kwotą 40 tys zł. od każdej apteki…

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek zajął stanowisko w sprawie kosztów, jakie będę musiały ...