REKLAMA
wt. 16 kwietnia 2024, 08:01

Czy apteka ma obowiązek wydać pacjentowi resztę?

Pacjentka poskarżyła się w mediach społecznościowych na jedną z gdyńskich aptek. Osoba, która ją obsługiwała, odmówiła wydania reszty z zapłaconej kwoty pieniędzy. Jednocześnie, zażądała od pacjentki zapłaty kartą. Ta stwierdziła, że jej nie posiada. W odpowiedzi usłyszała, że transakcja będzie możliwa tylko wtedy, jeśli będzie miała odliczoną kwotę pieniędzy.

Czy apteka ma obowiązek wydać pacjentowi resztę? (fot. shutterstock.com)
Czy apteka ma obowiązek wydać pacjentowi resztę? (fot. shutterstock.com)

W mediach społecznościowych, jedna z pacjentek poskarżyła się na sytuację, jaka miała miejsce w aptece, w Gdyni. Pacjentka kupowała dwa leki, za które miała zapłacić pięćdziesiąt kilka złotych. W związku z tym przekazała ona farmaceutce banknot 100 zł, aby móc uiścić opłatę. Jednak, jak się okazało farmaceutka nie miała, jak wydać pacjentce reszty pieniędzy. W związku z tym zażądała ona od pacjentki zapłaty kartą. Pacjentka odpowiedziała, że karty nie posiada i nie ma możliwości w ten sposób zapłacić. W odpowiedzi usłyszała, że obowiązkiem klienta jest posiadać wyliczoną kwotę lub kartę płatniczą. Pacjentka nie zgodziła się z argumentacją farmaceutki. Leków nie wykupiła i  postanowiła poskarżyć się na obsługę w mediach społecznościowych. 

Czy apteka ma obowiązek wydać pacjentowi resztę?

Zgodnie z komunikatem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprzedawca nie ma obowiązku, by wydać klientowi resztę. Powołuje się tym samym na art. 535 Kodeksu cywilnego

 – Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę – możemy przeczytać w Kodeksie Cywilnym.
W związku z tym, w przepisach brak jest informacji o tym, aby sprzedawca musiał wydać klientowi resztę. Pojawia się tylko i wyłącznie informacja o konieczności zapłaty przez kupującego odpowiedniej ceny. 

Odmowę wydania towaru, należy odpowiednio argumentować

Jednocześnie, UOKiK wskazuje, że dobrze jest w jasny i klarowny sposób poinformować klienta o niemożności sprzedania towaru. Komunikat skierowany do kupującego powinien być wyrażony w sposób zrozumiały i zawierać wszystkie niezbędne i prawdziwe informacje. Z pewnością taką informacją jest brak drobnych, które umożliwiają wydanie odpowiedniej kwoty klientowi. Jeśli natomiast, odmowa sprzedaży towaru nastąpiłaby bez określenia przyczyny takiego zdarzenia, to wówczas sprzedawca narażony jest na odpowiedzialność z tytułu art. 135 kodeksu wykroczeń

– Kto, zajmując się sprzedażą towarów (…) bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny – takie działanie jest zagrożone grzywną do wysokości nawet 5 tysięcy złotych. 

Przy okazji należy wspomnieć jeszcze o art. 354 kodeksu cywilnego. Mówi on o tym, że klient powinien dokonać zobowiązania zapłaty zgodnie z obowiązującymi zasadami współżycia społecznego. Oznacza to, że klient powinien szukać rozwiązania sytuacji, tak aby zapłacić za towar, bez wszczynania awantur. Przykładowo mógłby zaproponować, że rozmieni posiadany przez siebie nominał pieniędzy i wróci po towar, jeśli będzie miał wyliczoną kwotę do zapłaty za niego. 

Nie można przymusić klienta do zapłaty kartą

W opisanej sytuacji z gdyńskiej apteki, pacjentka wskazuje, że farmaceutka zażądała od niej zapłaty kartą za zakupione leki. Takie działanie jest, jednak niezgodne z art. 191 § 1 kodeksu karnego. Mówi on o przymuszaniu innej osoby do określonego działania, przy użyciu bezprawnej groźby. W tym przypadku przymusem jest zapłata kartą, a groźbą – odmowa sprzedaży leków. Kara z tego tytułu może wynieść nawet do 3 lat pozbawienia wolności. 

“Farmaceuta nie wyczaruje drobnych, aby wydać resztę”

Większość komentarzy pod postem ze skargą pacjentki wskazuje na zrozumienie sytuacji, w jakiej znalazła się farmaceutka. Komentujące osoby zwracają uwagę, że klienci często płacą banknotami 100 i 200 zł i nawet, jeśli sprzedawca nazbiera sobie drobne, to szybko one ubywają. Natomiast zwracają oni uwagę, na to, że sprzedawca (w tym przypadku farmaceuta) powinien wykazywać empatię i szukać satysfakcjonującego obie strony rozwiązania.

©MGR.FARM

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]