Czy apteka może sprzedać innej aptece suplementy diety?

5 września 2018 10:13

Na branżowym forum dla farmaceutów padło pytanie o to, czy Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie aptece, która sprzedała innej aptece suplementy diety. Wywiązała się na ten temat ciekawa dyskusja. Okazuje się, że opinie na ten temat są podzielone…

Wyroby medyczne, kosmetyki, suplementy nie podlegają pod zakaz zbywania art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne (fot. Shutterstock)

– Wiem że nie można tworzyć faktur sprzedaży na inną aptekę na inny NIP. Słyszałem że WIF zamknął w ten sposób jedną spółkę. Jednakże moje pytanie brzmi czy dotyczy to leków czy wszystkich produktów dostępnych w aptece np. suplementów czy wyrobów – zapytał na Farmacja.net, farmaceuta Paweł Jędraszek.

O podobnych sytuacjach pisaliśmy już wielokrotnie na łamach portalu MGR.FARM. Na początku roku informowaliśmy m.in., że Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie cofnął zezwolenie na prowadzenie apteki, która sprzedała leki za kwotę około 6000 zł innej aptece. Co ciekawe obie apteki należały do tych samych przedsiębiorców, tyle że w ramach innych spółek. Właściciele tłumaczyli, że nie znali obowiązujących przepisów zakazujących obrotu lekami między aptekami (czytaj więcej: Stracili zezwolenie na aptekę, bo nie znali przepisów?).

Wtedy fakturach znalazły się produkty za kwotę 6141,96 zł brutto. Były wśród nich takie leki jak Renofren, Biotebal, Bisocard, Seebri Breehaler, Beto, Betaloc, Biotropil, Nicorette itd. Przedmiotem sprzedaży nie były zatem leki powszechnie uznawane za „deficytowe”, a preparaty najpopularniejsze i często dostępne bez recepty.

Podobną decyzję wydał też Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny, który cofnął zezwolenia na prowadzenie aptek tej samej spółki. Przyczyną była sprzedaż leków pewnej krakowskiej aptece (czytaj więcej: Dwie apteki zamknięte za…).

Podstawą zamknięcia wspomnianych aptek było złamanie przepisu art. 86a ustawy Prawo farmaceutyczne. Zakazuje on sprzedaży produktów leczniczych przez aptekę ogólnodostępną lub punkt apteczny hurtowni farmaceutycznej, aptece ogólnodostępnej lub innemu punktowi aptecznemu. Przepis ten został znowelizowany 8 lutego 2015 roku, a konsekwencją jego naruszenia jest automatyczne cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki. Kluczowe tutaj okazuje się ograniczenie zakazu zbywania do produktów leczniczych…

– Wyroby medyczne, kosmetyki, suplementy nie podlegają pod zakaz zbywania, co więcej Prawo farmaceutyczne dotyczy w tej materii tylko leków, więc brak podstaw do zamykania apteki – wyjaśnia Konrad Okurowski w dyskusji na Farmacja.net.

Farmaceutka Małgorzata Sobieraj wyraziła jednak obaw co do tego, czy apteka może prowadzić sprzedaż hurtową, skoro ich klasyfikacja PKD definiuje je jako placówki sprzedaży detalicznej.

– Ale apteka nie może prowadzić sprzedaży czegokolwiek w celu dalszej odsprzedaży, czyli nie może prowadzić sprzedaży hurtowej. Apteki zajmują się tylko sprzedażą do odbiorcy finalnego – pisze w dyskusji na Farmacja.net.

Zdaniem Konrada Okurowskiego nie ma jednak w żadnym akcie prawnym definicji „ilości hurtowej”.

– To nie o ilość chodzi a o działalność. Apteka zajmuje się handlem detalicznym a nie hurtowym. Apteka sprzedając towar w celu dalszej odsprzedaży prowadzi handel hurtowy, apteka nie może być jednocześnie hurtownią – oponuje Małgorzata Sobieraj. – Ciekawa jestem jak w takich przypadkach kupna/sprzedaży hurtownia – apteka-apteka wygląda sprawa VAT-u. Apteka jako jednostka nieuprawniona do obrotu hurtowego sprzedaje towar do odbiorcy nieuprawnionego w celu dalszej sprzedaży. Czy apteka, która zakupiła towar w innej aptece może sprzedać ten towar jeszcze innej aptece? Powstaje w ten sposób niekończący się łańcuszek…

– Nawet się z Tobą zgadzam. Z tym, że jak przychodzi co do czego to nie było w orzecznictwie sytuacji, gdzie za sprzedaż apteka-apteka tego typu asortymentu komukolwiek cofnięto zezwolenie – przekonuje jednak Konrad Okurowski.

Również inni uczestnicy dyskusji uznali, że aptece wolno sprzedawać suplementy diety, kosmetyki i wyroby medyczne innym aptekom. Zakaz w ich opinii dotyczy wyłącznie produktów leczniczych.

– Nie wolno produktów leczniczych, całą resztę można fakturować między dwoma NIP-ami. Sprawdzone w woj. łódzkim, kontrola WIF-u nic nie mówiła na ten temat – przekonuje Mateusz Jabłoński w dyskusji na Farmacja.net

Cała dyskusja na Farmacja.net.

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Odpowiadasz:

avatar
Akceptuję regulamin dyskusji *
Komentujesz jako gość! Chcesz być informowany o nowych komentarzach w temacie? Zarejestruj się, lub jeśli już masz konto w grupie farmacja.net - .

Powiązane artykuły

Korea Płd.: 30 osób zakażonych wirusem MERS Korea Płd.: 30 osób zakażonych wirusem MERS

Do 30 wzrosła liczba zakażonych wirusem MERS w Korei Południowej. Ponad 750 osób poddano kwarantanni...

RPO ws. zakazu stosowania marihuany medycznej RPO ws. zakazu stosowania marihuany medycznej

W związku z doniesieniami medialnymi (m.in. Gazeta Wyborcza, „Lekarzu, odstaw marihuanę”), Rzecznik ...

Farmaceuta w Irlandii: EasyMeds Farmaceuta w Irlandii: EasyMeds

Jednym z obowiązków farmaceuty w Irlandii jest sprawdzanie EasyMeds, czyli popularnych ‘blister pack...