REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Ministerstwo Zdrowia: farmaceuci wyłączeni z „automatycznej” kwarantanny

pon. 9 listopada 2020, 15:11

Farmaceuta, który został skierowany przez lekarza na test w kierunku SARS-CoV-2, może nadal pracować w aptece. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, nie obowiązuje go w takich sytuacjach „automatyczna” kwarantanna.

Organizacja chce także ustalić, jak nowe regulacje wpłyną na obowiązujące dotychczas wytyczne dotyczące zapobiegania i kontroli infekcji (Infection Prevention and Control guidance) - wątpliwości ma budzić zwłaszcza kwestia zakrywania twarzy w placówkach opieki zdrowotnej, zarówno wśród pacjentów, jak i personelu (fot. Shutterstock).
Farmaceutów dotyczą te same zasady kwarantanny co inne osoby wykonujące zawody medyczne (fot. Shutterstock)

W ubiegłym tygodniu zmianie uległy przepisy dotyczące sposobu odbywania kwarantanny. Znowelizowano dwa rozporządzenia:

W pierwszym z nich wprowadzono zapis mówiący, że do osoby uczestniczącej w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej osobom chorym na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, nie stosuje się przepisu o obowiązkowej kwarantannie. Warunkiem jednak jest, aby osoba ta codziennie, przed rozpoczęciem uczestniczenia w udzielaniu tych świadczeń, przez okres co najmniej 7 dni po dniu styczności ze źródłem biologicznych czynników chorobotwórczych, była badana tzw. testem antygenowym (czytaj więcej: Personel medyczny bez obowiązku kwarantanny. A co z farmaceutami?).

REKLAMA

W drugim natomiast wskazano, że obowiązku poddania się kwarantannie zgodnie nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

REKLAMA

Farmaceuci bez „automatycznej” kwarantanny

Radca prawny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie – w komunikacie 9 listopada opublikowanym na stronie OIA – wskazał, że w świetle zmian, należy uznać, że farmaceuta należy do grupy osób wykonujących zawód medyczny w podanym znaczeniu, co uzasadnia twierdzenie, że nie stosuje się do niego obowiązku poddania się kwarantannie (czytaj więcej: OIA w Warszawie: farmaceuta bez obowiązku poddania się kwarantannie).

Zdanie to potwierdza też Ministerstwo Zdrowia, które nasza redakcja zapytała o to już w ubiegłym tygodniu.

– Farmaceuci są testowani na takich samych zasadach, jak inni pacjenci. Są oni natomiast wyłączeni z „automatycznej” kwarantanny nakładanej po zleceniu testu przez lekarza POZ. Taką „automatyczną” kwarantanną farmaceuta, jako osoba wykonująca zawód medyczny, nie jest obejmowana – informuje w imieniu rzecznika prasowego MZ, Joanna Koc starszy specjalista Biuro Komunikacji MZ.

Jednocześnie wskazuje, że Ministerstwo Zdrowia nie wydawało przepisów o testowaniu farmaceutów testami antygenowymi.

REKLAMA

©MGR.FARM

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

8 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Czyli farmaceuta jak ma wirusa to może go śmiało rozsiewać wśród pacjentów?
mnie dzisiaj, w moim szpitalu, testowali antygenowo przed pracą, więc jeśli pracodawca może ci zapewnić test antygenowy to nie masz kwarantanny. jeśli pracodawca nie zapewni Ci antygenowego, to na L4
Farmaceuci nie są testowani tak jak służba zdrowia ,więc nie powinni podlegać takim samym przepisom. Nie jesteśmy testowani, nie mamy podwyższonych pensji w związku z pracą narażającą nas na kontakt z chorymi na covid , nie otrzymujemy środków ochrony z SOI tyle i aż tyle.
Generalnie takim postępowaniem dolewają oliwy do ognia i dają argumenty anty-covidowcom...
Moze Izby Aptekarskie cos zaczna robic w naszym interesie ?
Jeszcze nigdzie nie spotkałem się w oficjalnych informacjach, że nas zalicza się do grupy mającej bezpośredni udział w zwalczaniu pandemii. Lekarze, pielęgniarki, strażacy i policjanci wymieniani są zawsze i tylko oni. Tak więc nie sądzę, żeby testy antygenowe były przyznane i nam
Wiedza doskonale kiedy farmaceutę należy włączyć do programu a kiedy go pominąć.