Magazyn mgr.farm

MZ: Na pieczątce lekarza nie musi być tytułu zawodowego

8 sierpnia 2018 07:12

„Przepisy Prawa farmaceutycznego nie nakładają na osobę wystawiającą receptę obowiązku naniesienia danych dotyczących tytułu zawodowego przy użyciu pieczęci, można to zrobić w inny dowolny sposób tak by recepta spełniała warunki określone prawem” – twierdzi Krzysztof Jakubiak, rzecznik prasowy ministerstwa zdrowia. Resort odniósł się do ostatniego zamieszania treścią lekarskich pieczątek…

NIA nie posiada informacji, z których wynikałoby, że apteki miałyby problem z uzyskaniem refundacji z powodu braku tytułu zawodowego na recepcie. (fot. Shutterstock)

Redakcja serwisu Medycyna Praktyczna informowała w ostatnim czasie o problemach pacjentów przy realizacji recept, na których tytuł zawodowy lekarza został podany w sposób nieprawidłowy z ostatnią interpretacją ministerstwa zdrowia (czytaj więcej: Pieczątki lekarzy do wymiany? Apteki odmawiają realizacji recept przez interpretację ministerstwa zdrowia…). Temat ten poruszył również Super Express, który o komentarz poprosił wiceprezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie.

– Apteka musi realizować recepty zgodnie z przepisami, inaczej naraża się na cofnięcie refundacji i wysokie kary finansowe. Pieczątka musi być taka, jak wymagają przepisy. Lekarze o tym wiedzą, nie ma wyjścia, muszą zmienić pieczątki – twierdził Jerzy Jasiński (czytaj więcej: SE: Apteki odmawiają niektórym pacjentom sprzedaży leków ze zniżką).

Dziennikarze serwisu Medycyna Praktyczna postanowili zapytać o ministerstwo zdrowia o nową sytuacją i konieczność wymiany pieczątek przez lekarzy.

– Nieprawdziwe jest stwierdzenie, jakoby ewentualne problemy z wystawianiem recept były spowodowane pismem Ministerstwa Zdrowia z 18 lipca 2018 r., ponieważ opisuje ono jedynie stan prawny obowiązujący od ponad dwu i pół roku. Obowiązek osób wystawiających recepty do stosowania się do przepisów prawa powszechnie obowiązującego jest niezależny od woli i kompetencji Ministra Zdrowia – poinformował Krzysztof Jakubiak, rzecznik prasowy MZ.

Jednocześnie podkreślił, że przepisy Prawa farmaceutycznego nie nakładają na osobę wystawiającą receptę obowiązku naniesienia danych dotyczących tytułu zawodowego przy użyciu pieczęci, można to zrobić w inny dowolny sposób tak by recepta spełniała warunki określone prawem.

– Jednocześnie informuję, że pismo z 18 lipca 2018 r. nie wprowadzało nowych regulacji prawnych w zakresie wystawiania recept, ale opisywało regulacje wcześniej już obowiązujące. Przedstawienie przez Ministerstwo Zdrowia przepisów obowiązującego prawa nie niesie za sobą żadnych skutków finansowych, ponieważ przepisy te są publikowane i są powszechnie dostępne – wyjaśnił Krzysztof Jakubiak.

Z kolei od Tomasza Leleno, rzecznika prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej, serwis Medycyna Praktyczna dowiedział się, że samorząd farmaceutów zwracał się do Ministerstwa Zdrowia w sprawie nieprecyzyjnych regulacji dotyczących wystawiania recept lekarskich. Izba przedstawiła propozycje zmian w rozporządzeniu w sprawie recept z 13 kwietnia 2018 roku.

– Naczelna Izba Aptekarska, mając na uwadze nieprawidłowości w tym zakresie, zwraca także uwagę aptekarzom na Par. 10 ust. 2. wskazanego rozporządzenia, który mówi, że aptekarz na rewersie recepty ma prawo uzupełnić brakujące dane dotyczące kwalifikacji zawodowych wystawiającego receptę, jeżeli została ona wpisana niezgodnie z art. 96a ust 1. pkt 3. ustawy Prawo farmaceutyczne i przekazać je w komunikacie elektronicznym – informuje rzecznik prasowy NIA. – Farmaceuta może je sprawdzić wpisując w Centralny Rejestr Lekarski numer wykonywania zawodu lekarza, którego kwalifikacje zawodowe ma uzupełnić.

Leleno dodał, że NIA nie posiada informacji, z których wynikałoby, że apteki miałyby problem z uzyskaniem refundacji z powodu braku tytułu zawodowego na recepcie.

– Istotny jest fakt, że większość okresów rozliczeniowych, które zawierały takie recepty nie była jeszcze kontrolowana, stad trudno mówić o cofniętych przez Narodowy Fundusz Zdrowia refundacjach na te leki – wskazał rzecznik NIA.

Innymi słowy – apteki nie powinny odsyłać pacjentów, jeśli lekarz nieprawidłowo określił swój tytuł zawodowy na recepcie lub pieczątce. Tego typu „niezgodność” osoba realizująca receptę może skorygować (czytaj więcej: Czy apteka może poprawić lub uzupełnić nieprawidłowy tytuł zawodowy osoby wystawiającej receptę?).

Źródło: Medycyna Praktyczna

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Odpowiadasz:

avatar
Akceptuję regulamin dyskusji *
Komentujesz jako gość! Chcesz być informowany o nowych komentarzach w temacie? Zarejestruj się, lub jeśli już masz konto w grupie farmacja.net - .

Powiązane artykuły

GIS i URPL wspólnie będą mówić o różnicach między suplementami i lekami GIS i URPL wspólnie będą mówić o różnicach między suplementami i lekami

Główny Inspektor Sanitarny i Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i P...

Chciał skorzystać z apteki, ale była zamknięta. Zdenerwowany rozbił szybę… Chciał skorzystać z apteki, ale była zamknięta. Zdenerwowany rozbił szybę…

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze późnym wieczorem 21 września zatrzymali sp...

Samorząd aptekarski stanie się ‘superkorporacją’ regulującą rynek Samorząd aptekarski stanie się ‘superkorporacją’ regulującą rynek

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Komisja ds. Rynku A...