REKLAMA
pt. 8 września 2023, 14:01

Pacjenci szturmują poradnie, bo apteki odsyłają ich po nowe recepty na bezpłatne leki

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia alarmuje, że apteki masowo odsyłają pacjentów po nowe recepty na bezpłatne leki „65 plus” i „18 minus”. Na receptach bowiem musi znaleźć się kod uprawnienia „S” lub „DZ”, którego pracownik apteki nie może uzupełnić. PPOZ zwróciło się z pytaniem do Minister Zdrowia, które ma rozwiązać tę sytuację…

Nowe zasady realizacji recept rocznych stały się przedmiotem interwencji posła (fot. Shutterstock)
Zdaniem PPOZ do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej masowo zgłaszają się pacjenci, którym apteki nie uznały wcześniej wystawionych recept na bezpłatne leki (Fot. Shutterstock)

Czy o wydaniu przez aptekę bezpłatnego leku pacjentom powyżej 65. roku życia i do ukończenia 18 lat powinna decydować data wystawienia recepty, czy termin zgłoszenia się do apteki? Z takim pytaniem do Minister Zdrowia Katarzyny Sójki zwrócili się lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

– Odpowiedź w tej sprawie jest dla nas kluczowa. Do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej masowo zgłaszają się pacjenci, którym apteki nie uznały wcześniej wystawionych recept na bezpłatne leki – wyjaśnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Nowa lista leków refundowanych, obejmująca również bezpłatne leki „65 plus” i „18 minus” obowiązuje od 1 września. Obecnie pacjenci „szturmują” poradnie podstawowej opieki zdrowotnej i proszą o wystawienie nowych recept na zażywane leki. Wynika to z faktu, że recepty wystawione w lipcu/sierpniu nie skutkują otrzymaniem leków bezpłatnie. Aby tak się stało na receptach musi bowiem znaleźć się kod uprawnienia „S” („65 plus”) lub „DZ” („18 minus”). Pracownik apteki nie może uzupełnić tego uprawnienia.

– W związku z zaistniałą sytuacją, która utrudnia z jednej strony sprawną pracę poradni, z drugiej – dezorientuje pacjentów zwróciliśmy się do Minister Zdrowia o konkretną odpowiedź na pytanie: „Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia”? Naszym zdaniem o wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty. To z pewnością eliminowałoby zaistniałe problemy – podkreśla prezes PPOZ.

Organizacja skierowała pismo również do Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pracownik apteki nie może uzupełnić „S” lub „DZ”

Zasady realizacji recept, wypisanych nieczytelnie, błędnie lub niezgodnie z przepisami, reguluje §8 rozporządzenia w sprawie recept. Wynika z niego, że realizacja recepty jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

1) kod uprawnień dodatkowych pacjenta, z wyjątkiem kodów uprawnienia dodatkowego pacjenta określonych w lp. 5 i 7–10 załącznika nr 1 do rozporządzenia – osoba wydająca określa go na podstawie dokumentów, o których mowa w § 12, przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca zamieszcza go w Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz zamieszcza ten kod w komunikacie elektronicznym, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji, przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu.

W praktyce oznacza to, że pracownik apteki nie może uzupełnić kodu uprawnienia dodatkowego, jeśli jest to:

  • WP – Pacjent, o którym mowa w art. 624 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, oraz żołnierz zawodowy, o którym mowa w art. 203 ust. 7 pkt 2 i art. 288 ust. 2 tej ustawy
  • S – Pacjent posiadający uprawnienia określone w art. 43a ust. 1pkt 2 ustawy o świadczeniach
  • C – Pacjent posiadający uprawnienia określone w art. 43b ust. 1 ustawy o świadczeniach
  • WE – Pacjent posiadający uprawnienia określone w art. 46 ust. 1 pkt 8 ustawy o świadczeniach
  • DZ – Pacjent posiadający uprawnienia określone w art. 43a ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach

W związku z powyższym pracownik apteki nie może uzupełnić uprawnienia dodatkowego „S”  lub „DZ” na recepcie. Nie może więc wydać bezpłatnie leku osobie poniżej 18 roku życia, jeśli nie zaznaczy tego osoba wystawiająca receptę. To samo dotyczy pacjentów po 65. roku życia, bez symbolu „S” na recepcie.

Bezpłatne leki to nie tylko wiek…

Ograniczenie to wynika przede wszystkim z tego, że do bezpłatnego zaopatrzenia w leki pacjentów „65 plus” i „18 minus” nie wystarczy tylko kryterium wieku. Bezpłatne leki przysługują bowiem świadczeniobiorcom wyłącznie w ramach wskazań do refundacji. Te z kolei może określić wyłącznie osoba wystawiająca receptę. Osoba realizująca receptę w aptece nie ma wiedzy o tym, w jakich wskazaniach lek został przepisany.

Źródło: ŁW/PPOZ

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Zamiast wprowadzić usprawnienie, które zależy po prostu od wieku pacjenta.. To jak zwykle kombinację u nas .
Magistrzy i technicy realizują recepty zgodnie z prawem, jak niema S, to go nie ma. Pani Janicka w swojej wypowiedzi insynuuje ze to wina złych aptek, że nie wydają darmowych leków. a Aptece nie robi różnicy czy zapłaci pacjent czy NFZ.
Trochę różnicy jest, bo pacjent płaci od razu, a NFZ po złożeniu zestawienia refundacyjnego, ale ogólnie to zgadzam się - jak tylko wydarzy się coś na niekorzyść lekarza, tak że ma więcej papierkowej pracy to od razu olaboga ratujcie, niech w aptece ustalają odpłatność, ustalają uprawnienia. Ciekawe, czy wstawią się za nami gdy widmo zabawy w pana/panią kalendarza zagląda nam w oczy? Opowiedzą się w sprawie zniesienia głupich przepisów obliczania dni, które przeminęły z wiatrem?