REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Nawodnienie pacjenta w czasie przeziębienia i grypy

23 listopada 202114:42

Wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych są najczęstszymi chorobami, z którymi zmaga się człowiek. Dorośli chorują średnio od dwóch do pięciu razy w ciągu roku, dzieci w wieku szkolnym nawet częściej – od siedmiu do nawet dziesięciu razy w ciągu roku [1].

Nie wszystkie infekcje dają uciążliwe objawy, część z nich może być skąpoobjawowa. Intensywność oraz występowanie objawów są zmienne i częściowo zależą od charakteru zakażającego wirusa, ale w większym stopniu związane są z wiekiem, stanem fizjologicznym i odpornością konkretnego pacjenta [2]. Już od pierwszych objawów przeziębienia i grypy bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie pacjenta. Odwodnienie w przebiegu choroby może prowadzić do zaostrzenia wielu jej objawów lub wręcz powstania nowych [3].

Rozróżnienie przeziębienia i grypy

„Zwykłe przeziębienie” i „grypa” to najczęściej używane przez pacjentów terminy określające infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych. Trudno jest dokładnie zdefiniować ich objawy ze względu na duże zróżnicowanie nasilenia, czasu trwania i rodzaju objawów. Rhinowirusy powodują 30–50% wszystkich przeziębień, a koronawirusy są drugim najczęstszym czynnikiem wywołującym 10–15% przeziębień [4]. Z kolei wirusy grypy odpowiadają za 5–15% „przeziębień”, a wirusy przeziębienia, są odpowiedzialne za wiele chorób grypopodobnych. Pokazuje to, jak etiologia i symptomatologia zespołów przeziębienia i grypy w dużym stopniu się pokrywa i często nie jest rozróżniana przez pacjentów [5]. 

Objawy przeziębienia

Przeziębienie można określić jako krótkotrwałą, łagodną chorobę, która w pierwszym okresie daje objawy takie jak ból głowy, kichanie, dreszcze i ból gardła. Następnie mogą się pojawić niedrożność nosa (z powstawaniem wydzieliny), kaszel i złe samopoczucie. W przeziębieniu rzadko występuje wysoka gorączka i jest to często objaw odróżniający je od innych chorób [6]. Najczęściej maksymalne nasilenie objawów następuje 2–3 dni po zakażeniu, ze średnim czasem ich trwania wynoszącym 7 do 10 dni. Niektóre objawy mogą się utrzymywać dłużej, nawet  do 3 tygodni [4]. 

Objawy grypy

Grypa ma z reguły gwałtowny początek z gorączką, bólem głowy, gardła, mięśni, przekrwieniem błony śluzowej nosa, kaszlem, osłabieniem i utratą apetytu. Najczęstszymi objawami grypy są kaszel, gorączka i mocne bóle mięśniowe. Wykazano, że ta kombinacja objawów w około 80% przypadków pozwala na odróżnienie grypy od chorób grypopodobnych [7]. Porównanie objawów przeziębienia i grypy przedstawiono w tabeli 1. 

Tabela 1. Porównanie objawów przeziębienia i grypy [8,9]

Objawy Grypa Przeziębienie
gorączka zazwyczaj sporadycznie
bóle głowy zazwyczaj sporadycznie
zmęczenie umiarkowane/duże małe
bóle kostno-stawowe zazwyczaj (silne) sporadycznie (łagodne)
dreszcze zazwyczaj sporadycznie
kaszel zazwyczaj (suchy przechodzący w mokry) zazwyczaj (suchy)
zaleganie wydzieliny duże umiarkowane
ból gardła zazwyczaj zazwyczaj
obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa zazwyczaj zazwyczaj

Nawadnianie podczas infekcji

Organy służby zdrowia i renomowane placówki medyczne, takie jak National Health Service w Wielkiej Brytanii i Mayo Clinic w Stanach Zjednoczonych, zalecają osobom podczas przeziębienia lub grypy zachowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia [10,11]. Nawet u zdrowych osób łagodne odwodnienie może spowolnić podejmowanie decyzji poznawczych, zwiększyć zmęczenie, powodować bóle głowy, osłabić pamięć, nastrój, czujność, koncentrację, sprawność fizyczną i wytrzymałość [3, 12,13]. Z kolei ciężkie odwodnienie może prowadzić do osłabienia, splątania, bólu głowy, nudności, złego samopoczucia, zmęczenia i senności, a nawet do niewydolności nerek czy układu krążenia [14,15]. 

Woda stanowi od 50% do 70% masy ciała. Człowiek każdego dnia traci wodę poprzez oddech, mocz, pot i podczas wypróżniania się. Aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować potrzebne jest regularne spożywanie wody, napoi i pożywienia zawierającego wodę. Amerykańskie Narodowe Akademie Nauk, Inżynierii i Medycyny podają, że dorosły mężczyzna, żyjący w klimacie umiarkowanym, potrzebuje ok. 3,7 litra płynów dziennie, a kobieta ok. 2,7 litra. Przyjmuje się, że ok. 20% dziennego spożycia pochodzi ze spożywanych pokarmów. Prawidłowo nawodniony organizm rzadko odczuwa pragnienie a jego mocz ma barwę jasnożółtą albo jest bezbarwny [16]. W przypadku infekcji, nawodnienie jest jeszcze ważniejsze ze względu na zwiększoną utratę wody. Oprócz wody, soków lub innych napojów warto spożywać wtedy owoce lub warzywa bogate w wodę. Są to np. jabłka, pomarańcze, winogrona, seler, itd [17]. Badania wskazują, że w okresie infekcji, grypy czy przeziębienia, należy pić więcej płynów niż normalnie. Gorączka powoduje zwiększoną potliwość a uzupełnianie płynów pomaga organizmowi utrzymać odpowiednią równowagę. Można to zrobić np. pijąc jedną szklankę wody więcej, niż normalnie [18].

Theraflu Extra Grip jako pomoc w odpowiednim nawodnieniu organizmu

Theraflu Extra Grip pomaga w nawodnieniu organizmu w oparciu o sposób przyrządzania roztworu doustnego- dawkę leku rozpuszcza się w szklance wody. Tym samym pacjent może dodatkowo wypić od 200 do 800 ml płynu dziennie, co jest niezwykle ważne podczas infekcji. Jest to lek dostępny bez recepty, zawarty w wygodnych do użycia saszetkach. Każda saszetka zawiera 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny oraz 20 mg maleinianu feniraminy. Wskazaniem do  stosowania leku Theraflu ExtraGrip jest leczenie objawów grypy i przeziębienia. Preparat jest stosowany do  łagodzenia objawów, takich jak dreszcze, bóle mięśni, bóle kostno-stawowe, bóle głowy, gorączka, przekrwienie błony śluzowej nosa, kichanie i zmniejszenia ilość wydzieliny śluzowej w nosie [19]. 

Podsumowanie

Theraflu Extra Grip obniża gorączkę, łagodzi ból głowy, odblokowuje nos i równocześnie pomaga w nawodnieniu organizmu. Łagodzenie tych wszystkich objawów pozwala na normalne funkcjonowanie podczas infekcji, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym, zabieganym świecie. Często, pomimo choroby, pewne obowiązki, takie jak np. opieka nad dziećmi czy ważny projekt w pracy, nie zawsze mogą poczekać, aż wyzdrowiejemy. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne dla szybkiego powrotu do zdrowia i normalnego życia osobistego i zawodowego.

Bibliografia

  1. S Myint, D Taylor-Robinson (Eds.), Viral and other infections of the human respiratory tract, Chapman & Hall, London (1996), s. 1-38.
  2. E Kilbourne, Influenza in man, Influenza, Plenum Medical Book Company, New York (1987), s. 157-218.
  3. Cheuvront SN, Kenefick RW. Dehydration: physiology, assessment, and performance effects. Compr Physiol. 2014;4:257–85.
  4. T Heikkinen, A Jarvinen, The common cold, Lancet, 361 (2003), s. 51-59.
  5. MC Zambon, JD Stockton, JP Clewley, DM Fleming, Contribution of influenza and respiratory syncytial virus to community cases of influenza-like illness: an observational study, Lancet, 358 (2001), pp. 1410-1416.
  6. G Jackson, H Dowling, I Spiesman, A Boand, Transmission of the common cold to volunteers under controlled conditions. 1 The common cold as a clinical entity, Arch Intern Med, 101 (1958), pp. 267-278.
  7. AS Monto, S Gravenstein, M Elliott, M Colopy, J Schweinle, Clinical signs and symptoms predicting influenza infection, Arch Intern Med, 160 (2000), s. 3243-3247.
  8. ”COVID-19, cold, allergies and the flu: What are the differences?” https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/covid-19-cold-flu-and-allergies-differences/art-20503981 (dostęp 11.11.2021 15:14)
  9. “Flu Symptoms & Complications”. https://www.cdc.gov/flu/symptoms/symptoms.htm (dostęp 11.11.2021 15:32)
  10. Mayo Clinic Staff. Cold remedies: What works, what doesn’t, what can’t hurt. 2018. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/in-depth/cold-remedies/art-20046403?p=1 (Dostęp 06.11.2021 17:37).
  11. National Health Service. Common cold. 2017. https://www.nhs.uk/conditions/common-cold/#. (Dostęp 06.11.2021 17:42).
  12. C Cian, PA Barraud, B Melin, C Raphel, Effects of fluid ingestion on cognitive function after heat stress or exercise-induced dehydration, Int J Psychophysiol. 2001;42, s. 243–51.
  13. RJ Maughan, Impact of mild dehydration on wellness and on exercise performance, Eur J Clin Nutr. 2003;57(Suppl 2):S19–23.
  14. LE Armstrong, Assessing hydration status: the elusive gold standard, J Am Coll Nutr. 2007;26 s. 575s–84s.
  15. S Di Somma, S Navarin, S Giordano, F Spadini, G Lippi, G Cervellin, et al, The emerging role of biomarkers and bio-impedance in evaluating hydration status in patients with acute heart failure, Clin Chem Lab Med. 2012;50, s. 2093–105.
  16. Mayo Clinic Staff. Water: How much should you drink every day? 2020. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/water/art-20044256  (Dostęp 11.11.2021 17:13).
  17. Preventing Dehydration. https://www.vnsny.org/article/preventing-dehydration/. (Dostęp 11.11.2021 18:50)
  18. M Nordahl, How much should you drink when you are sick? https://sciencenorway.no/forskningno-norway-nutrition/how-much-should-you-drink-when-youre-sick/1440963 (dostęp 11.11.2021 18:21)
  19. Theraflu Extra Grip Charakterystyka Produktu Leczniczego

Theraflu ExtraGRIP 650 mg + 10 mg + 20 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego. Jedna saszetka zawiera: paracetamol (Paracetamolum) 650 mg, chlorowodorek fenylefryny (Phenylephrini hydrochloridum) 10 mg, maleinian feniraminy (Pheniramini maleas) 20 mg. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: Każda saszetka zawiera: 12,8 g sacharozy, 0,035 mg żółcieni pomarańczowej (E110), 42,3 mg sodu, olej sojowy oraz glukozę (składnik maltodekstryny). Wskazania do stosowania Leczenie objawów grypy i przeziębienia, takich jak: gorączka, dreszcze, bóle mięśni, bóle kostno – stawowe, bóle głowy, obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, nadmierna wydzielina śluzowa z nosa, kichanie. Dawkowanie i sposób podawania Dorośli i młodzież w wieku 12 lat i powyżej: Zawartość jednej saszetki (co odpowiada 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 20 mg maleinianu feniraminy) należy rozpuścić w 1 szklance gorącej wody. W razie konieczności dawkę można powtarzać, lecz nie częściej niż co 4-6 godzin. Nie należy stosować więcej niż 3-4 saszetki w ciągu doby (co odpowiada 2600 mg paracetamolu, 40 mg chlorowodorku fenylefryny i 80 mg maleinianu feniraminy). Zgodnie z przedstawionym schematem dawkowania produkt można stosować nieprzerwanie wyłącznie przez 5 kolejnych dni. W przypadku objawów utrzymujących się przez ponad 5 dni lub gorączki trwającej ponad 3 dni pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. Dzieci Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat. Dawkowanie u szczególnych grup pacjentów Niewydolność wątroby W przypadku dorosłych ważących poniżej 50 kg, osób z niską lub średnią niewydolnością wątroby, zespołem Gilberta (hiperbilirubinemia rodzinna), odwodnionych, przewlekle niedożywionych, osób z chorobą alkoholową, nie należy stosować dobowej skutecznej dawki paracetamolu wiekszej niż 60 mg/kg/dobę (do 2 g/dobę, czyli maksymalnie zawartość 3 saszetek na dobę). Niewydolność nerek W przypadku pacjentów z niewydolnością nerek jednorazowo należy przyjąć zawartość jednej saszetki (co odpowiada 650 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 20 mg maleinianu feniraminy). Odstępy pomiędzy dawkami powinny wynosić: 4 godziny dla klirensu kreatyniny 80 – 50 ml/min; 6 dla 50 – 30 ml/min oraz 30-10 ml/min; 8 dla < 10. Zawartość jednej saszetki należy rozpuścić w 1 szklance (około 250 ml) gorącej, ale nie wrzącej wody. Wypić po wystygnięciu do odpowiedniej temperatury. Przeciwwskazania Stosowanie produktu jest przeciwwskazane w przypadku: – nadwrażliwości na paracetamol, maleinian feniraminy lub chlorowodorek fenylefryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą, – stosowania inhibitorów IMAO i okres do 2 tygodni po ich odstawieniu, – ciężkich schorzeń układu krwionośnego, – nadciśnienia tętniczego, – nadczynności tarczycy, – jaskry z wąskim kątem przesączania, – guza chromochłonnego, – pacjentów stosujących trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, – pacjentów stosujących leki blokujące receptory beta-adrenergiczne, – pacjentów stosujących inne leki sympatykomimetyczne, – nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję. Produktu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 lat. Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów, u których występuje: niewydolność nerek,  niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby, anemia hemolityczna, wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, chroniczne niedożywienie i odwodnienie, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, przerost gruczołu krokowego, ze względu na podatność do zalegania moczu, niedrożność odźwiernika dwunastnicy, choroba wrzodowa ze zwężeniem przewodu pokarmowego, padaczka, pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w przypadku: występowania problemów z oddychaniem takich jak astma, rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gdy objawy nie ustępują w ciągu 5 dni lub gorączka trwa dłużej niż 3 dni, wystąpienia wysypki lub uporczywego bólu głowy. Mogą to być objawy poważnej choroby. Produkt zawiera paracetamol. Należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkiego uszkodzenia wątroby w przypadku przedawkowania. Produkt należy przyjmować zgodnie z ustalonym schematem dawkowania. Podczas stosowania produktu nie wolno pić napojów alkoholowych ze względu na ryzyko wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie pijących alkohol. Paracetamol należy stosować ostrożnie u osób uzależnionych od alkoholu. Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących inne leki mające wpływ na wątrobę. Fenylefryna może powodować fałszywie dodatnie wyniki testów dopingowych (informacja szczególnie istotna dla osób uprawiających sport wyczynowo). Ostrzeżenia dotyczące substancji pomocniczych Produkt zawiera: – 12,8 g sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego, – żółcień pomarańczową E110. Lek może powodować reakcje alergiczne. – produkt leczniczy zawiera 42,3 mg sodu na dawkę co odpowiada 2,1% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. – glukozę (jako składnik maltodekstryny). Pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. – olej sojowy. Nie stosować w razie stwierdzonej nadwrażliwości na orzeszki ziemne albo soję. Działania niepożądane Działania niepożądane zostały wymienione poniżej zgodnie z klasyfikacją układów i narządów i według częstości występowania. Częstości zdefiniowano następująco: często (od ≥1/100 do <1/10); rzadko (od ≥1/10 000 do <1/1000); bardzo rzadko (<1/10 000) lub częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych). Zaburzenia krwi i układu chłonnego Bardzo rzadko: małopłytkowość, agranulocytoza, leukopenia, pancytopenia Zaburzenia układu immunologicznego Rzadko: nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy Częstość nieznana: reakcja anafilaktyczna Zaburzenia psychiczne Rzadko: nerwowość, bezsenność Zaburzenia układu nerwowego Często: senność Rzadko: zawroty głowy, bóle głowy Zaburzenia serca Rzadko: tachykardia, kołatanie serca Zaburzenia naczyniowe Rzadko: nadciśnienie Zaburzenia żołądka i jelit Często: nudności, wymioty Rzadko: suchość w ustach, zaparcia, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej, biegunka Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych Rzadko: zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej Rzadko: wysypka, świąd, rumień, pokrzywka W bardzo rzadkich przypadkach obserwowano ciężkie reakcje skórne, np. zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania Rzadko: złe samopoczucie OTC – Lek wydawany bez recepty. Pozwolenie Prezesa URPLWMiPB nr 11880. Podmiot odpowiedzialny GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o., v. VIII.2021

PM-PL-THRFL-21-00082

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij “Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

LiveChat, Inc. – usługa Pharm:assistant

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu mgr.farm jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz