Jak wycenić lek recepturowy zawierający etanol i nalewkę?

19 października 2017 08:30

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia w jaki sposób należy prawidłowo wyceniać w aptekach leki recepturowe, zawierające w swoim składzie jednocześnie etanol i nalewki.

Przy wycenie leku recepturowego zawierającego jednocześnie nalewki (wykonane z użyciem etanolu) i etanol w postaci czystego spirytusu, należy wycenić osobno nalewki i osobno spirytus czysty. (fot. Shutterstock)

Odpowiedzi na wątpliwości farmaceutów udzieliła Izabela Obarska, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia. Wyjaśnienie zostało oparte o wykładnię literalną i celowościową wydanego na podstawie art. 6 ust. 10 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. Nr 122, poz. 696 oraz z 2012 r. poz. 95 i 742) przepisu § 3 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2012 r. w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne przy sporządzaniu leków recepturowych (Dz.U. z 2012 r.poz. 1259), który stanowi, że ilość leku recepturowego, którego dotyczy odpłatność ryczałtowa w postaci płynnych leków do stosowania zewnętrznego wynosi do 500 gramów, a jeżeli zawierają spirytus, ilość spirytusu w przeliczeniu na spirytus 95% nie może przekroczyć 100 gramów.

– Przy wycenie leku recepturowego zawierającego jednocześnie nalewki (wykonane z użyciem etanolu) i etanol w postaci czystego spirytusu, należy wycenić osobno nalewki i osobno spirytus czysty – czytamy w piśmie resortu zdrowia. – Jak na przykład dopuszczalna prawem jest wycena refundowanego leku recepturowego, w którego skład wchodzi 100 g czystego spirytusu 95% oraz 100 g nalewki. W przywołanym przepisie posłużono się nazwą „spirytus” mając na uwadze spirytus czysty, o którym mowa w Farmakopei Polskiej.

Obarska podkreśla, że gdyby celem prawodawcy było łączne traktowanie wszelkich surowców zawierających alkohol etylowy, to zapewne zamiast nazwy spirytus użyłby nazwy substancji chemicznej (alkohol etylowy, etanol) oraz doprecyzowałby, że w refundowanym leku recepturowym za odpłatnością jednego ryczałtu zawartość etanolu w każdej postaci nie może przekroczyć 100g.

Treść pisma do pobrania ze strony Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Źródło: nia.org.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Odpowiadasz:

avatar
Akceptuję regulamin dyskusji *
Komentujesz jako gość! Chcesz być informowany o nowych komentarzach w temacie? Zarejestruj się, lub jeśli już masz konto w grupie farmacja.net - .

Powiązane artykuły

Forum Wiedzy Farmaceutycznej: 4-6 marca Forum Wiedzy Farmaceutycznej: 4-6 marca

W Zakopanem rozpoczęło się Forum Wiedzy Farmaceutycznej....

Co kryje fartuch wiceprezesa NRA? Co kryje fartuch wiceprezesa NRA?

O to czy Marek Tomków wziął udział w reklamie wyrobów medycznych, o sprzeczne interesy członków Nacz...

Stres jako codzienność wielu Polaków Stres jako codzienność wielu Polaków

Stres jest już powszechnym zjawiskiem, które dotyka co piątego Polaka. Aż 18 proc. badanych przyznaj...