REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Przesuwanie leków między powiązanymi aptekami jest niedozwolone

16 października 2020 08:52

Gazeta Prawna opisuje przypadek i uzasadnia, dlaczego przesuwanie produktów leczniczych również między powiązanymi placówkami aptecznymi jest zabronione.

Jak podkreśla jednak Gazeta Prawna, decyzja Inspektora o ukaraniu mężczyzny jest słuszna: przesunięcie produktów leczniczych między jedną placówką a drugą, ma być niedozwolone(fot. Shutterstock).

W opisywanym przez Gazetę Prawną przypadku, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny wycofuje mężczyźnie zezwolenie na prowadzenia apteki – wszystko dlatego, że przesunął on kilka partii leków z jednej placówki do drugiej. W pierwszej z nich, jest on wspólnikiem, drugą zaś – w której stwierdzono wzmożone zapotrzebowanie na lek – prowadzi jako indywidualną działalność. Mężczyzna ma wątpliwości również co do tego, czy w takim przypadku, tarcza antykryzysowa nie przewiduje tu odpowiednich, szczególnych rozwiązań.

Dlaczego Inspektor ma rację?

Jak podkreśla jednak Gazeta Prawna, decyzja Inspektora o ukaraniu mężczyzny jest słuszna: przesunięcie produktów leczniczych między jedną placówką a drugą, ma być niedozwolone. Wyjaśnia to art 103 art. 103 ust. 1 pkt 2 prawa farmaceutycznego, który mówi o cofnięciu przez Inspektora zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, w przypadku gdy apteka naruszy art. 86a prawa farmaceutycznego. Ten ostatni zaś przepis wymienia tylko kilka sytuacji, w których możliwe jest zbycie leku przez placówkę. Według niego, apteka może tak postąpić jedynie:

REKLAMA

1) w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności, w tym nieodpłatnie pacjentowi – wyłącznie na potrzeby jego leczenia;

REKLAMA

2) w celu zaopatrzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą – na podstawie zapotrzebowania, o którym mowa w art. 96 ust. 1;

3) nieodpłatnie, na zasadach określonych w ust. 3 i 4 (chodzi tu o domy pomocy społecznej lub organy władzy publicznej),

4) w celu zaopatrzenia podmiotów innych niż wymienione w pkt 1 i 2, niebędących podmiotami uprawnionymi do obrotu produktami leczniczymi, w produkty lecznicze o kategorii dostępności, o której mowa w art. 23a ust. 1 pkt 1, z wyłączeniem produktów leczniczych zawierających w składzie substancje o działaniu psychoaktywnym, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 71a ust. 5.

Interpretacja sądu

Jak czytamy dalej za Gazetą Prawną, potwierdzać ma to także interpretacja, którą zawiera wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 24 czerwca 2020 r. (sygn. akt VI SA/Wa 2574/19), w którym m.in. stwierdzono, że „ustawodawca również w obecnym brzmieniu art. 86a p.f., wykluczył możliwość zbycia produktów leczniczych z apteki do innej apteki innego przedsiębiorcy, dopuszczając wyłącznie, wśród innych wskazanych w tym przepisie sytuacji, zbycie produktów leczniczych w celu bezpośredniego zaopatrywania ludności. Bezpośrednie zaopatrywanie ludności oznacza bezpośrednie zbycie produktów leczniczych konsumentom – pacjentom, bez pośrednictwa innych podmiotów, w tym innych aptek”.

REKLAMA

Co więcej, Sąd miał wyjaśniać, że na zmianę decyzji nie może wpłynąć fakt, że w obu podmiotach ( czyli stronach transakcji) występuje ta sama osoba: raz w charakterze wspólnika spółki jawnej, a za drugim razem jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Sąd ocenił na koniec, że takie przesunięcie majątkowe to w istocie zbycie produktów leczniczych. Ponadto, takiej sytuacji nie legalizuje również tarcza antykryzysowa (podstawa prawna –  art. 86 a ust. 1, art. 103 ust. 1 pkt 2 ustawy z 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 944, ost. zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 1493).

AM/serwisy.gazetaprawna.pl

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

8 komentarzy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Autor artykułu zapomniał dodać ,że tzw przesunięcia mogą robic apteki o tym samym numerze NIP
Ale chyba to zawsze było powtarzane że przesunięcia są dozwolone w obrębie supli i kosmetyków, a nie leków.
Przesunięcia magazynowe dozwolone są pomiędzy aptekami należącymi do tej samej spółki (ten sam NIP) i mogą dotyczyć wszystkich produktów, w tym leków - wyjątek stanowią preparaty psychotropowe i narkotyczne. Pomiędzy dwoma różnymi NIP-ami dozwolone jest wystawienie faktury dla podmiotu, na której znaleźć mogą się jedynie suplementy diety, wyroby medyczne.
Można również przesuwać leki psychotropowe i narkotyczne. Nie ma przepisu tego zakazującego.
przepisu mówiącego stricte o zakazie przesuwania leków psychotropowych nie ma, ale wyniki ostatniej kontroli u nas jasno mówią, że takich przesunięć nie można dokonywać. Stwierdzenie takiego przesunięcia zostało uznane za uchybienie i niedozwoloną czynność. Nie moge teraz znalezc, w wolnej chwili poszukam, ale byl jakis przepis, ktory posrednio o tym mowil, w zwiazku z koniecznoscia ewidencjonowania tych lekow, itp
Cóż konsultowałem to jakiś rok temu z Wielkopolskim Inspektoratem Farmaceutycznym bo też miałem wątpliwości, ale właśnie tamtejszy inspektor zapewnił mnie że nie ma takowych zakazów i można przesuwać. Uwielbiam jak interpretacja zależy od widzimisię urzędnika...
to prawda, co czlowiek to opinia - a powinna byc jednakowa interpretacja dla kazdej apteki, bez wzgledu na lokalizacje...

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij “Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

LiveChat, Inc. – usługa Pharm:assistant

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu mgr.farm jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz