REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Czy przychodnia może odmówić podania szczepionki kupionej w aptece?

14 października 2020 09:00

Radca Prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej zapytał Ministerstwo Zdrowia czy przychodnia może odmówić szczepienia przeciwko grypie szczepionką zakupioną w aptece, z powodu przerwania „zimnego łańcucha”. Co odpowiedział resort zdrowia?

I tak, według Schlüter, popyt na szczepionki jest duży, a odbiór nowego świadczenia - pozytywny(fot. Shutterstock).
Lekarz odmawiający szczepienia powinien to uzasadnić (fot. Shutterstock)

– Proszę o odpowiedź na pytanie czy w przychodni mogą mi odmówić szczepienia p-ko grypie szczepionką zakupioną w aptece dlatego, że został przerwany “zimny łańcuch przechowywania”? W świetle stanowiska producenta Sanofi mam prawo do 72 godzin przechowywać w temperaturze pokojowej, dlaczego mam podpisywać w przychodni oświadczenie, że będę szczepiony na własną odpowiedzialność? – napisał w liście do Ministerstwa Zdrowia Krystian Szulc, radca prawny Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Szczepienie w przychodni, która wystawiła receptę

Odpowiedzi na jego pytanie udzielił Departament Zdrowia Publicznego i Rodziny przy Ministrze Zdrowia. Wskazuje w niej, że w aktualnym stanie prawnym, szczepionki przeciwko grypie (Vaxigrip, Fluenz Tertra, Influvac tetra) pacjent nabywa w aptece z możliwością zakupu w ramach refundacji leku (czytaj również: Szczepionka przeciw grypie bezpieczna do 72 godzin od przerwania “zimnego łańcucha”).

REKLAMA

– Realizacja szczepienia przeciwko grypie, wiąże się z uzyskaniem świadczenia gwarantowanego z zakresu szczepienia ochronnego i uprawnia pacjenta do samodzielnego nabycia szczepionki w aptece ogólnodostępnej. Działanie POZ, w którym została wystawiona recepta na szczepionkę, następnie odmówiono realizacji szczepienia z przyczyn bezpieczeństwa, jest działaniem na szkodę finansową pacjenta, ponieważ miał on możliwość uzyskania ekwiwalentnego świadczenia bezpłatnie – w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych. Odmowa wystawiania recept na szczepionki również podlega pod ograniczanie świadczeń gwarantowanych – czytamy w odpowiedzi.

REKLAMA

Ministerstwo podkreśla, że wiele spośród podmiotów wykonujących działalność leczniczą praktykuje podawanie szczepionek nabytych samodzielnie przez pacjenta, działając zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przewiduje on, że zalecane szczepienia ochronne i lekarskie badania kwalifikacyjne ubezpieczonych przeprowadzają świadczeniodawcy, z którymi NFZ zawarł umowę o udzielanie tych świadczeń (czytaj również: Lekarz nie ma powodu, by odmawiać szczepienia szczepionką kupioną w aptece).

– Jeżeli ubezpieczony wykona zalecane szczepienie ochronne lub lekarskie badanie kwalifikacyjne u innego świadczeniodawcy niż wskazany w ust. 2, ponosi koszty badania i przeprowadzenia szczepienia. Zarówno nabycie takiej szczepionki przez pacjenta, jak również podanie jej w ramach usługi świadczonej przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, nie jest sprzeczne z przepisami regulującymi obrót produktami leczniczymi oraz zasadami udzielania świadczeń zdrowotnych – wskazuje resort.

Odmowa szczepienia z uzasadnieniem

Jednocześnie w każdym przypadku kiedy lekarz, który uprzednio wystawił pacjentowi receptę, na podstawie której zakupił on daną szczepionkę, a następnie odmówił jej podania, powinien przedstawić uzasadnienie ww. odmowy wykonania szczepienia. Szczególnie, gdy brak podstaw do zgłoszenia zastrzeżeń w zakresie jej właściwego przechowywania.

– Bezpieczeństwo wskazanej szczepionki – oprócz oświadczenia pacjenta – może potwierdzać m.in. paragon, na którym widnieje data jej zakupu oraz stan, w jakim została ona dostarczona do danego podmiotu (może on wskazywać na prawidłowość transportowania i przechowywania preparatu bądź dawać podstawy do zgłoszenia wątpliwości wobec zachowania stosownych procedur) – pisze ministerstwo.

REKLAMA

Zdaniem resortu weryfikacja po stronie lekarza informacji w zakresie np. daty zakupu szczepionki, stanowi dodatkowy poziom zapewnienia, że warunki jej przechowywania przed dostarczeniem przez pacjenta do POZ, były właściwe. Dlatego też lekarz lub pielęgniarka, którzy mają wykonać szczepienie powinni upewnić się, czy szczepionka została i kiedy zakupiona w aptece (czytaj również: FIP: rządy mają publiczny obowiązek, by umożliwić lokalnym aptekom przeprowadzanie szczepień).

Źródło: ŁW/OIA w Katowicach

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

4 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Nie wiem jak to formalnie czy prawnie wygląda, ale niektóre przychodnie ewidentnie krzywo patrzą na szczepionki z zewnątrz...
Burdel szczepionkowy zrobił się właśnie od momentu szczepienia w przychodniach tylko własnymi szczepionkami czyli od kiedy przychodnie postanowiły na tym zarobić. Uregulować to. W przychodni tylko szczepienia bezpłatne dla 75+, ilość szczepionek dla tych osób z góry wiadomo jaka będzie i rząd może im to zapewnić, a reszta zapraszamy do aptek. Po co ganiać tych senioroew po całym mieście sie pytam.
Przychodnie nie mogą sprzedawać leków, żadnych, szczepionek też koniec kropka. Nie są do tego uprawnione. Nie chcą zaszczepić - zgłosić. Działa - sprawdzone.

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij “Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

LiveChat, Inc. – usługa Pharm:assistant

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu mgr.farm jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz