REKLAMA
pt. 7 czerwca 2019, 10:42

Czy sklepy mogą prowadzić wysyłkową sprzedaż leków?

Do Ministra Zdrowia wpłynęła interpelacja kilku posłów w sprawie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Pytają oni w niej, czy na mocy obowiązujących przepisów wysyłkową sprzedaż leków mogą prowadzić także placówki obrotu pozaaptecznego. Problem w tym, że pytają oni o już nieistniejące zapisy…

Poczta Polska całkowicie wycofuje publikację „Zdrowie bez leków” ze sprzedaży (fot. Shutterstock).
Posłowie w swojej interpelacji powołują się, na wycofany z ustawy art. 68 ust. 3, który wprowadzał możliwość sprzedaży wysyłkowej (fot. Shutterstock)

Trzech posłów – Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Maciej Masłowski – wystosowało do Ministra Zdrowia interpelację w sprawie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych. Okazuje się jednak, że ich pytanie dotyczy nieaktualnych zapisów Prawa farmaceutycznego, które zostały wycofane z ustawy kilka tygodni temu (czytaj więcej: PILNE: Rząd wycofuje się z wysyłkowej sprzedaży leków na receptę).

Posłowie w swojej interpelacji powołują się, na wycofany z ustawy art. 68 ust. 3, który wprowadzał możliwość sprzedaży wysyłkowej przez apteki i punkty apteczne produktów leczniczych wydawanych:

1) bez przepisu lekarza, z wyjątkiem produktów leczniczych, których wydawanie jest ograniczone wiekiem pacjenta;

2) z przepisu lekarza, gdy recepta została wystawiona w postaci elektronicznej, jeżeli produkty te zostały przepisane osobie posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności.

Posłowie kierują się do Ministra Zdrowia z pytaniem czy prowadzenie sprzedaży wysyłkowej produktów leczniczych, o których mowa w art. 68 ust. 3 pkt 1 Prawa farmaceutycznego, jest dopuszczalne przez inne placówki obrotu pozaaptecznego, np. sklepy zielarsko-medyczne?

Przypomnijmy, że wysyłkowa sprzedaż leków na receptę została wprowadzona do Prawa farmaceutycznego nowelizacją z 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1515 i 2429) (czytaj więcej: Leki na receptę będą dostępne w sprzedaży wysyłkowej? Zaskakująca decyzja posłów).

Jednak w kwietniu 2019 podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia przedstawiciele rządu zapowiedzieli wycofanie się z ubiegłorocznych zmian w Prawie farmaceutycznym, które wprowadzały wysyłkową sprzedaż leków na receptę. Zapisy wycofujące wysyłkową sprzedaż leków na receptę znalazły się w ustawie z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Przepisy te zostaną uchylone 1 lipca 2019 r.

Źródło: ŁW/sejm.gov.pl

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]