REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Czy wszystkie apteki muszą zapewnić pacjentom rękawiczki jednorazowe?

1 kwietnia 2020 09:20

Od 2 kwietnia niektóre placówki handlowe będą musiały zapewnić swoim klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Obowiązek ten dotyczy również aptek – ale nie wszystkich. Szczegóły znalazły się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii…

Z przepisów można wnioskować, że nie wszystkie apteki zostały objęte nowymi obowiązkami (fot. Shutterstock)
Z przepisów można wnioskować, że nie wszystkie apteki zostały objęte nowymi obowiązkami (fot. Shutterstock)

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejnych ograniczeń dotyczących codziennego funkcjonowania. Ich celem jest walka z epidemią koronawirusa w Polsce. Dopiero późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano treść rozporządzenia Rady Ministrów, precyzującego nowe ograniczenia. Część z nich dotyczy również aptek (czytaj więcej: PILNE: Apteki od godziny 10 do 12 będą obsługiwać wyłącznie seniorów).

Obsługa seniorów do 10.00 do 12.00

Zgodnie z rozporządzeniem w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. może przebywać w obiektach handlowych lub usługowych, o których mowa w §8 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz w placówkach handlowych w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w nie które inne dni (Dz.U. z2019r. poz.466), w tym samym czasie, nie więcej niż:

REKLAMA
  1. 3 osoby na jedno stanowisko kasowe, z tym że w godzinach 10.00–12.00 mogą to być wyłącznie osoby powyżej 65. roku życia,
  2. 3 osoby na jedno miejsce prowadzenia sprzedaży – w przypadku handlu na straganie lub targowisku

Rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji

Zgodnie z treścią rozporządzenia w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. osoby przebywające w obiektach handlowych lub usługowych są obowiązane nosić podczas zakupu towarów lub usług rękawiczki jednorazowe.

REKLAMA

Jednocześnie od 2 kwietnia do 11 kwietnia wspomniane obiekty są zobowiązane zapewnić takie rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Jednocześnie muszą też dokonywać po każdym kliencie dezynfekcji stanowiska obsługi lub stanowiska kasowego.

Warto zwrócić uwagę, że przepisy wskazują, że alternatywą dla rękawiczek jednorazowych mogą być środki dezynfekcji. Zatem w przypadku braku możliwości zapewnienia klientom rękawiczek, rozwiązaniem może być umieszczenie przy wejściu do lokalu, środka do dezynfekcji. Jego użycie powinno być obowiązkowe przez klienta.

O jakie obiekty handlowe i usługowe chodzi?

W kontekście opisanych obowiązków rozporządzenie odsyła za każdym razem do dwóch aktów prawnych, które mają definiować obiekty i placówki nimi objęte. A są to:

  • obiekty handlowe lub usługowe, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 1 i 2 tego samego rozporządzenia,
  • placówki handlowe w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Pierwsze z odniesień

Dotyczy obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 i najemców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży:

REKLAMA

a) żywności w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252 oraz z 2020 r. poz. 284 i 285),
b) produktów kosmetycznych w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. poz. 2227) innych niż przeznaczone do perfumowania lub upiększania,
c) artykułów toaletowych,
d) środków czystości,
e) produktów leczniczych w rozumieniu art. 2 pkt 32 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, z późn. zm.2)), w tym w aptekach lub punktach aptecznych,
f) wyrobów medycznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 186),
g) środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego w rozumieniu art. 3 ust. 3 pkt 43 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
h) gazet,
i) artykułów budowlanych lub remontowych,
j) artykułów dla zwierząt domowych lub
k) paliw.

Oraz najemców, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług: medycznych, bankowych, pocztowych, ubezpieczeniowych, pralniczych lub gastronomicznych polegających jedynie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

Drugie z odniesień

Dotyczy definicji placówki handlowej, przez którą należy rozumieć “obiekt, w którym jest prowadzony handel oraz są wykonywane czynności związane z handlem, w szczególności: sklep, stoisko, stragan, hurtownię, skład węgla, skład materiałów budowlanych, dom towarowy, dom wysyłkowy, biuro zbytu – jeżeli w takiej placówce praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych”.

Czy nowe obowiązki dotyczą aptek?

Analiza powyższych odniesień jednoznacznie wskazuje, że dotyczą one również aptek i punktów aptecznych. Niemniej można wywnioskować z nich również, że nowymi obowiązkami nie są objęte wszystkie placówki tego typu.

Po pierwsze dlatego, że pierwsze z odniesień dotyczy nabywców prowadzących swoją działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2. Zatem mowa tutaj o aptekach lub punktach aptecznych funkcjonujących np. w centrach handlowych.

Po drugie dlatego, że drugie z odniesień dotyczy placówek handlowych (zatem również i aptek), ale tylko takich, w których praca jest wykonywana przez pracowników lub zatrudnionych.


Zabezpieczenia dla pracowników

Zgodnie z brzmieniem rozporządzenia zakłady pracy są obowiązane zapewnić:

a)osobom zatrudnionym niezależnie od podstawy zatrudnienia rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk,

b)odległość pomiędzy stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5m.

©MGR.FARM


D2020000056601
REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

2 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

na stronach WOIA w aktualnościach piszą o wszystkich aptekach GDZIE JEST PRAWDA oto cytat ze strony "W okresie od dnia 2 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. właściciele aptek są obowiązani zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk"
Apteki o powierzchni powyzej 2000m wyraznie napisane musza zapewnic rękawiczki jednorazowe lub płyn do dezynfekcji .
Logowanie

Aby w pełni korzystać z serwisów grupy farmacja.net musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś farmaceutą, zaloguj się za pomocą swojego konta farmacja.net

Rejestracja

Wypełnij wymagane pola zamieszczone poniżej. Pamiętaj by podać poprawny adres email - na niego zostanie wysłany link potwierdzający, który umożliwi zakończenie rejestracji w serwisie.

Masz już konto? Zaloguj się Nie pamiętasz hasła? Możesz je przypomnieć
Przypomnij hasło

Podaj adres email przypisany do konta, a my wyślemy do Ciebie link z przypomnieniem hasła.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Ustaw nowe hasło

Ustal swoje hasło ponownie.

Nie masz konta? Zarejestruj się Masz konto? Zaloguj się
Dane profilu

Uzupełnij dane, aby aktywować konto.

Link aktywacyjny

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na podany adres email został wysłany link weryfikacyjny, który umożliwi dokończenie rejestracji.

Niepoprawny hash weryfikacyjny

Wygląda na to, że hash weryfikacyjny jest niepoprawny. Proszę skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij “Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

LiveChat, Inc. – usługa Pharm:assistant

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu mgr.farm jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz