REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Normy zatrudnienia farmaceutów w działach farmacji szpitalnej są nadmierne?

24 marca 202110:45

16 kwietnia wchodzi w życie ustawa o zawodzie farmaceuty, a wraz z nią minimalne normy zatrudnienia farmaceutów w aptekach szpitalnych i działach farmacji szpitalnej. Zdaniem posła Marka Rutki, szczególnie w odniesieniu do tych drugich, wydają się one „nadmierne”.

Senat zaproponował wyższe współczynniki wynagrodzeń dla farmaceutów szpitalnych (fot. Shutterstock)
Czy w działach farmacji szpitalnej jest potrzebnych aż tylu farmaceutów? (fot. Shutterstock)

W interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia, poseł Marek Rutka wskazuje, że art. 87 pkt 2a ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2001 r. Nr 126, poz. 1381, z późn. zm.) zobowiązuje do utworzenia apteki szpitalnej w zakładzie leczniczym, w którym podmiot leczniczy wykonuje działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne i inne niż szpitalne. Ponadto w pkt 4c dopuszcza się utworzenie zamiast apteki szpitalnej działu farmacji szpitalnej (m.in. w zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych)(czytaj więcej: Szpitale będą musiały zmieniać działy farmacji na apteki?).

Wchodząca w życie 16 kwietnia ustawa o zawiezie farmaceuty, wprowadza zmiany w Prawie farmaceutycznym, w tym zakresie. W ustawie mowa bowiem o minimalnej normie zatrudnienia zarówno w aptece szpitalnej, jak i dziale farmacji szpitalnej. Zgodnie z art. 87a pkt 1 ppkt 1 w aptece należy zapewnić minimum 1 etat kierownika oraz 1 etat farmaceuty na każde rozpoczęte 100 łóżek, a w ppkt 2 w dziale farmacji szpitalnej co mnie 1 etat farmaceuty na każde rozpoczęte 50 łóżek (czytaj więcej: Nowe normy zatrudnienia farmaceutów w szpitalach to szansa na rozwój…).

REKLAMA

– Normy zawarte w przedmiotowej ustawie wydają się nadmierne, w szczególności do działu farmacji szpitalnej w zakładach opiekuńczych, które mają znacznie mniejsze zadania i obowiązki niż apteka szpitalna. Przyjęcie norm na każde rozpoczęte 50 łóżek skutkowałoby tym, że w zakładzie 50-łóżkowym byłby koniczny 1 etat, a w zakładzie 51-łóżkowym – 2 etaty – pisze poseł Marek Rutka.

REKLAMA

W rezultacie prosi on Ministra Zdrowia o odpowiedzi na następujące pytania:

  • Czy planuje Minister wprowadzenie zmian w przedmiotowych zapisach? Jeśli tak, to kiedy?
  • Z czego wynika zastosowany przelicznik liczby farmaceutów w stosunku do liczby łóżek szpitalnych?
  • Czy ministerstwo przeprowadziło konsultacje dotyczące przedmiotowego przelicznika?

Źródło: ŁW/Sejm

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

0 komentarzy - napisz pierwszy Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]