REKLAMA
Magazyn mgr.farm

Nowe rozporządzenie w sprawie recept do korekty? Jeden zapis budzi emocje…

11 stycznia 2021 12:55

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie recept. Znalazł się w nim zapis, który budzi emocje w środowisku farmaceutycznym, gdyż zmienia dotychczasowe zasady realizacji recept dla pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi. Zdaniem ekspertów resort zdrowia powinien w najbliższym czasie ten zapis zmodyfikować…

Ekspert póki co sugeruje wstrzymanie się od stosowania jednej z zasad realizacji recept z nowego rozporządzenia w sprawie recept (fot. Shutterstock)
Ekspert póki co sugeruje wstrzymanie się od stosowania jednej z zasad realizacji recept z nowego rozporządzenia w sprawie recept (fot. Shutterstock)

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się wśród farmaceutów szkolenia i informacje dotyczące nowych zasad realizacji recept. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje bowiem nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie. Co prawda jeszcze do końca czerwca 2021 r. recepty można realizować na starych zasadach, jednak równocześnie pracownicy aptek mogą też stosować się do zasad jakie wprowadziło nowe rozporządzenie (czytaj również: Opublikowano nowe rozporządzenie w sprawie recept).

Zdecydowanie najwięcej emocji budzą zamiany, jakie resort zdrowia wprowadził w zapisach dotyczących możliwości realizacji recepty, dla pacjentów z uprawnieniem dodatkowym, w przypadku przepisania leków z odpłatnością „100%” lub „X”. A chodzi o § 8 ust. 1 pkt 8c. Mówi on, że:

REKLAMA

“Realizacja recepty, na której nie wpisano poniższych danych, wpisano je w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy – Prawo farmaceutyczne, jest dopuszczalna pod warunkiem dokonania następujących czynności:

REKLAMA

odpłatność: w przypadku gdy recepta zawiera kod uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca wydaje produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z określonego przez nią uprawnienia dodatkowego pacjenta, w przypadku jeżeli kod uprawnienia dodatkowego występuje w zbiegu z oznaczeniem „X” albo „100%” dotyczącym odpłatności, osoba wydająca przyjmuje, że oznaczenia tego nie wpisano”.

Oznacza to, że jeśli osoba wystawiająca receptę postawiła oznaczenie „X” lub „100%” dla pacjenta z uprawnieniem dodatkowym (AZ, IB, IW, PO, WP, ZK, S, C, WE), to osoba wydająca lek może i tak lek wydać ze zniżką wynikającą z tego uprawnienia (czytaj również: Uprawnienia dodatkowe pacjentów w aptekach).

Wstrzymać się ze stosowaniem tego zapisu

– To jest przeogromnie dziwne, dlatego że jest nie do końca zgodne z ustawą o refundacji, jak i ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej. Sugerowałbym na dzień dzisiejszy, chociaż brzmienie takiego zapisu jest jednoznaczne, wstrzymać się z jego stosowaniem. Przypuszczam, że zmiana ta w możliwie krótkim czasie zostanie skorygowana, albo też potwierdzona, że tak mamy wydawać – mówił podczas jednego z webinarów na ten temat, mgr farm. Marian Witkowski.

Przypomnijmy, że do tej pory tego typu postępowanie było możliwe wyłącznie w przypadku takich uprawnień dodatkowych jak IB. Ministerstwo przedstawiało też interpretację, że możliwe jest pominięcie oznaczenia „X” lub „100%” w przypadku leków OTC bezpłatnych dla świadczeniobiorcy posiadającego tytuł „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi” lub „Zasłużonego Dawcy Przeszczepu” (czytaj również: Jak realizować recepty z uprawnieniami dodatkowymi? MZ odpowiada).

REKLAMA

Nowe brzmienie rozporządzenia poszerza jednak grupę pacjentów z uprawnieniem dodatkowym, do których zastosowania miałoby takie postępowanie, również o seniorów („S”) czy kobiety w ciąży („C”).

©MGR.FARM

REKLAMA
REKLAMA

Jak oceniasz artykuł?

Twoja ocena: Jeszcze nie oceniłeś/aś artykułu

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych

3 komentarze Komentujesz jako gość [ lub zarejestruj]

Ja naprawdę się zastanawiam czy ktokolwiek z naszego środowiska brał kiedykolwiek udział w tworzenia tych przepisów. Rozumiem, że to nie należy do zadań NIA. Naprawdę się jednak boję, że któregoś dnia pojawi się przepis typu - ,,farmaceuta przy wydawaniu leku [...], szczeka dwa razy'' i też nie będziemy wstanie nic z tym zrobić.
To kolejny bubel ustawowy, Uważam że ustawodawcy powinni ponosić konsekwencje z powodu chaosu jaki kolejny raz fundują z tytułu zmiany rozporządzenia w sprawie recept lekarskich. Dlaczego się na to godzimy???
"– To jest przeogromnie dziwne, dlatego że jest nie do końca zgodne z ustawą o refundacji, jak i ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej. Sugerowałbym na dzień dzisiejszy, chociaż brzmienie takiego zapisu jest jednoznaczne, wstrzymać się z jego stosowaniem. Przypuszczam, że zmiana ta w możliwie krótkim czasie zostanie skorygowana, albo też potwierdzona, że tak mamy wydawać – mówił podczas jednego z webinarów na ten temat, mgr farm. Marian Witkowski." Mamy szok, niedowierzanie, sugestię, przypuszczenie i brzmienie czyste... jednoznaczne. A gdzie konkret ? Czy my jesteśmy od ustalania zgodności rozporządzenia z ustawą a ustawy z konstytucją ?

Szanowni Państwo,

Farmacja.net sp. z o. o. przetwarza Twoje dane osobowe zbierane w Internecie, w tym informacje zapisywane w plikach cookies, w celu personalizacji treści oraz reklamy, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie.

Kliknij “Zatwierdź i przejdź do serwisu”, aby wyrazić zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez farmacja.net sp. z o .o. , Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, szczegółowo opisanych w ustawieniach zaawansowanych.

Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych.

Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. W polityce prywatności znajdziesz informacje jak zakomunikować nam Twoją wolę skorzystania z tych praw.

Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Instalowanie cookies itp. na Twoich urządzeniach i dostęp do tych plików.

Na naszych stronach internetowych używamy technologii, takich jak pliki cookie i podobne służących do zbierania i przetwarzania danych eksploatacyjnych w celu personalizowania udostępnianych treści i reklam oraza analizowania ruchu na naszych stronach. Te pliki cookie pomagają poprawić jakość treści reklamowych na stronach. Dzięki tym technologiom możemy zapiewnić Ci lepszą obsługę poprzez serwowanie reklam lepiej dopasowanych do Twoich preferencji.

Nasi zaufani partnerzy to:

Facebook Ireland Limited – prowadzenie kampani remarektingowych i mierzenie ich efektywności – Irlandia (EOG)

Google Ireland Limited (Google Adwords, DoubleClick Ad Exchange, DoubleClick for Publishers Small Business) – zarządzanie kampaniami reklamowymi, ich analiza i pomiary ruchu na stronach Serwisu – Irlandia (EOG)

Google Incorporated (Google Analytics, Google Cloud Platform, GSuit, Google Optimize, Google Tag Manager, Google Data Studio) – obsługa kampanii reklamowych, analizowanie ruchu na stronach Serwisu i obsługa poczty firmowej, analiza sposobu korzystania z Serwisu przez Użytkownika – USA (poza EOG)

Comvision sp. z o. o. – wysyłanie informacji marketingowych dotyczących Serwisu – Polska (EOG)

Benhauer sp. z o.o. – prowadzenie kampanii remarketingowych i mierzenie ich efektywności, e-mail Marketing – Polska (EOG)

LiveChat, Inc. – usługa Pharm:assistant

Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu mgr.farm jest możliwy dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Ustawienia zaawansowane Wstecz